PDA

View Full Version : declaratie 112



chanel
28 February 2012, 16:20
Am descoperit ca s-a modificat modul de raportare a datei de desfacere a contractului de munca, al angajatului. Aceasta data corepunde cu cea inregistrata in modulul salarii adica cu ultima zi pontata, mai pe scurt ultima zi pontata=data plecare din 112.
Eu stiu ca este un caz special cand ultima zi pontata e data plecarii din 112 si e atunci cand o angajata pleaca in concediu de crestere copil.
In rest nu am citit nicaieri de existenta unor noi reguli al validarilor.
Eu cred ca ar trebui sa reveniti sa vechea formula iar pentru cei care au un caz special sa existe posibilitatea sa modifice singuri in program sau invers.
Si la ITM daca intrebi, iti spune ca data plecarii nu este ultima zi pontata.

petrisor
27 March 2012, 22:34
Imi dau cu parerea.
Eu cred ca e corect ca ultima zi pontata sa fie data incetarii contractului de munca.
"Contractul individual de munca poate inceta astfel:
b) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;"

In decizia de incetare se specifica "incepand cu data de " inceteaza CIM. Luam de exemplu, incepand cu 28.03.2012.
Daca o luam putin logic, angajatul vine la serviciu in data de 28.03.2012, lucreaza pana la ora 16, iar incepand cu data de 28.03.2012, ora 16, i-a incetat activitatea la acea firma. Semneaza decizia de incetare si pa. Mi se pare cel mai logic lucru.
In acest fel se evita si situatiile si comentariile nesfarsite de genul "dar daca data incetarii pica vineri si sambata e zi nelucratoare, pot transmite revisalul luni ?"
Sau, "daca data incetarii pica marti, dar miercuri e sarbatoare legala, pot transmite joi ?"
Sau "daca pica miercuri si joi e craciunul, transmit dupa craciun ? Sau dupa revelion ?"
Mai mult, angajatul pleaca in 28, iar incepand cu 29 se va putea angaja in alta parte, fara sa se suprapuna datele, adica in 29 sa apara in acte la vechea firma (dar nu lucreaza, nu e pontat) iar el probabil va lucra efectiv in 29 la noua firma. Poate in data de 29, isi pierde vreo ora sau doua sa vina la vechea firma sa semneze decizia de incetare si nu va putea fi pontat cu 8 ore la noua firma.

In decizie nu scrie "incepand cu data de 29.03.2012 ora 8 dimineata". In plus, se poate interpreta ca daca inceteaza cim in 29.03.2012, dar in 29 nu e pontat, poate sa lucreze cateva ore acolo, la negru.
Probabil ca daca s-ar reglementa data si ora plecarii din firma, ar fi mult mai clar, zic eu.

Eu m-am referit si la niste situatii practice, sau cum s-ar putea intampla efectiv in practica.
Repet, mi-am dat cu parerea.

chanel
21 April 2012, 21:47
Completand informatiile in Revisal vei observa dand raport pe salariat ca data incheierii CIM si data incetarii CIM nu fac parte din perioada de vechime in munca.
Deci daca in revisal completam data incetarii CIM 28.03=ultima zi pontata, vechimea in munca va fi pana in 27.03 inclusiv, iar el pe 28 a lucrat.
Eu cred ca ultima zi pontata nu este data incetarii contractului . Data incetarii CIM este a doua zi, data de la care CIM nu mai produce efecte(exceptie anumite clauze).
Am verificat la ITM si rog si pe cei care lucreaza la dezvoltarea programului sa verifice. Problema trebuie privita din punct de vedere juridic si nu contabil, gandindu-ne la ore,minute etc.
Am gasit o inregistrare foarte interesanta:
http://www.youtube.com/watch?v=xA0NvEi8uJI&feature=relmfu
Din acest motiv as dori sa existe posibilitatea ca data plecarii din declaratia 112 sa fie selectata in functie de cazurile de incetare a CIM.
Va multumesc.

78carmen
25 April 2012, 16:52
primesc urmatorul mesaj, la decl.112:
E: asigurat (8) [idAsig = 8] sectiune asiguratB3 (1)
eroare regula: S60.1: B3_7 (280) = B3_7 calculat conform regulii (296)
Ce nu e bine?
precizez ca am un concediu medical in aceasta luna !

ada
26 April 2012, 09:10
Anexa 8 de pe site-ul celor de la anaf spune ca B3_7 este baza de calcul cas aferenta indemnizatiilor (OUG 158/2005) deci dvs trebuie sa verificati pe indemnizatie sa aveti corect salar mediu pe economie, multiplic 0.35. De asemenea verificati si constanta de la Personal salarizare cu Salar mediu pe economie sa fie 2117. Gasiti pe site-ul www.winmentor.ro, pe ftp documentatie pentru salariile pe 2012 sa ca comparati cu ce aveti dvs setat in mentor.