PDA

View Full Version : Actualizare nomenclator de banci



daniel
17 January 2012, 11:44
Este posibila actualizarea nomenclatorului de banci astfel incat la orice noua instalare de mentor sau creeare de firma acestea sa nu mai trebuiasca introduse manual? Banuiesc ca se poate si ca nici nu e foarte complicat. In plus, asa cum apar acuma ii dau un aer "prafuit" Mentorului tinand cont ca apar acolo banci de mult desfiintate (Bankoop, Banca Agricola, BRCE). O lista a tuturor bancilor autorizate in Romania o gasiti aici:

http://www.bnr.ro/Banci-comerciale-1333.aspx

Multumesc.

adi_ciobotaru
31 January 2012, 09:22
Daca va uitati atent, veti vedea ca majoritatea acestor banci chiar exista... sunt f. putine care nu sunt bagate, cred ca maxim 5. E adevarat ca sunt si unele vechi care nu mai exista (gen Banca Agricola), dar nu cred ca incurca prea tare...

daniel
01 February 2012, 09:14
Pe site-ul BNR sunt in total 41 de banci (inclusiv sucursalele unor banci straine). In versiunea 668.42 la mine apar in total doar 9 din care 3 nu mai exista (Bankoop, BRCE si Banca Agricola), banca Ion Tiriac nu se mai cheama asa, plus CASA si Conversie valutara. Raman deci doar 3 banci: Bancpost, BCR si BRD. Sa inteleg ca e ceva in neregula cu versiunea mea de mentor?

adi_ciobotaru
03 February 2012, 19:58
Aoleu, mii de scuze... m-am uitat in propria baza de date... ce mototol sunt :)... m-am bagat degeaba in discutie... sorry.
Am creat acum o firma de la zero... aveti absoluta dreptate :)

Dar, se pot adauga cu mana... asa le-am adaugat si noi...

daniel
04 February 2012, 10:34
evident ca se pot adauga "cu mana", doar asa le introducem toti. Ideea era: este asta solutia cea mai eficienta in conditiile in care nu cred ca e chiar atat de complicat sa se actualizeze nomenclatorul direct din Mentor? Vi se pare normal sa le introduceti cu mana de fiecare data cand ar putea fi foarte usor introduse din kit? Eu zic ca nu. Ma ofer chiar sa actualizez eu tabela respectiva gratis daca mi se pune la dispozitie. :)