PDA

View Full Version : Eroare Liste\Comercial\Furnizori\Urmarire incasari pe furnizori\



laci.istrate
09 January 2012, 12:23
Daca intru la Liste\Comercial\Furnizori\Urmarire incasari pe furnizori\Situati inc. pe pozitii (si la toate listele din acest meniu) da urmatorul mesaj de eroare (vezi poza atasata):

"Exception EdatabaseError in module Mentor.exe at 000A9ED1. " Denumirea unui articol din nomenclator" is not a floating point value for field 'ValoareMaj'.

La nici dupa Verificarea structurilor, Reindexarii bazelor de date, Verificarii coerentei datelor problema tot apare (in plus problema apare pe toate calculatoarele si la sateliti)!

Am semnalat aceasta problema si in luna trecuta (atunci am avut versiunea instalata 667.01) iar nici in noua (668.41) versiune nu s-a remediat problema.

Daniela
09 January 2012, 13:40
Parerea mea este ca problema vine de la o coloana calculata din lista respectiva. Solutia ar fi sa deschideti fisierele aferente listei (din WinMENT) si sa corectati direct acolo.

laci.istrate
09 January 2012, 16:25
Buna ziua,
Am incercat, din Listcols.db am sters cele doua coloane calculate, am facut o reindexare pe "Director versiuni liste" dar totusi nu merge (am avut 2 coloane calculate Intarziat_OP, Intarziat_BL, nici una nu continea campul ValoareMaj - asa cum apare in mesajul de eroare).
Apropo, despre aceasta problema am discutat cu agentul dvs din Miercurea Ciuc (dl. Bojte Zoltan-SoftConsulting), iar dansul a incercat sa remedieze situatia (a sters coloanele calculate etc) .. dar nici el nu a reusit!