PDA

View Full Version : problema la instalare si adaugare date din backup



Cosmin3
30 November 2011, 12:37
Buna ziua.
M-a rugat un prieten sa-l ajut sa instaleze WinMentor pe un laptop.
Mi-a dat un adaptor de la Usb la paralel - ca HASP-ul era pe paralel si laptop-ul are numai USB.
Am instalat si Windows 7 si Windows XP - oricat m-am chinuit nu am reusit sa fac WinMentor sa vada cheia.
Am instalat driverul de pe ftp2.winmentor.ro, driverul de pe CD-ul adaptorului (desi Windows il gasise deja), degeaba.
I-am zis prietenului ca nu se poate.
Mi-a adus un alt calculator mai vechi care avea port paralel si a mers din prima.

Acu, alta problema: are salvate datele pe stick din vechea instalare.
Am vrut sa le incarc in program, am ales calea catre stick dar indiferent ce bifez acolo nu se activeaza butonul de jos ca sa inceapa sa le ia.
Am copiat acel folder pe HDD, am dat calea catre el, tot nu merge.

Trebuie sa marturisesc ca nu sunt contabil, doar un programator. Nu stiu ce setari trebuie facute pentru a incarca bine acele date.
Ma ajutati, va rog?
Nultumesc anticipat.

O zi buna, Cosmin

Daniela
01 December 2011, 14:28
Incercati sa faceti un folder nou numit MSAVE, langa folderul WinMent, si in interior sa copiati salvarile, iar apoi sa incercat sa le restaurati de acolo.

Cosmin3
01 December 2011, 14:44
Multumesc pentru raspuns.
Dar in acel folder MSAVE erau salvarile pe stick si cu acest folder le-am copiat pe HDD - drept sa spun pe D nu pe C langa folderul WinMent.
Ar fi trebuit sa mearga de pe stick si de pe D, ciudat...
Nu mai pot sa incerc eu personal deoarece i-am dat prietenului calculatorul inapoi (ca avea nevoie de el si nu puteam sti cand imi va raspunde cineva pe forum...).
O sa-i spun sa incerce asa.
Multumesc inca o data.

O zi buna, Cosmin

PS: cu adaptor Paralel-USB a reusit cineva? Si daca da, cum...?

DragosE_WT
05 December 2011, 12:58
Butonul de Start se activeaza cand, in dreptul bifei folosite, apare o data, practic gaseste o salvare de acel tip. Daca dvs nu va apare nimic, desi aveti niste salvari, mai mult ca sigur ati folosit alta denumire prescurtata. Dati click pe buton Firma (sau din meniu, Diverse, Algere firma curenta) si vedeti cum se numeste denumirea prescurtata a firmei in care va aflati si pe care vreti sa o restaurati; apoi, mergeti pe stick si, in radacina, folderul MSAVE, trebuie sa aveti un director cu exact acea denumire (practic, asta asta cauta Mentorul); daca ati folosit alt nume, modificati in MSAVE.