PDA

View Full Version : erori dupa restaurare



myhaella
17 November 2011, 15:50
Buna ziua,
Am o problema privind preluarea datelor dupa restaurare. Datorita spatiului mare pe care il ocupa mentorul, am fost nevoita sa mut programul pe alt hard disk. Dupa reinstalare si restaurare mi-au fost preluate in totalitate datele doar la cateva firme (2 din 21). Nu au fost preluate configurarile contabile (pe care, din fericire nici nu le folosesc), casa de sanatate, adresa de mail si codul CAEN.
Aceasta nu ar fi o problema... le pot configura din nou.
Problema este ca, desi in nomenclatoare am verificat toate configurarile si la contributii si la tipuri indemnizatii, mi se calculeaza gresit CAS-ul in cazul concediilor medicale, in sensul ca la baza de calcul nu aduna si cuantumul aferent zilelor de concediu. Calculeaza contributia aferenta doar pentru zilele lucrate. In declaratia 112 se calculeaza corect, dar din pacate statul de plata este gresit, iar diferentele sunt destul de mari.
Poate sa ma sfatuiasca cineva unde sa mai verific? Sau cum pot modifica modul de calcul...?

adi_ciobotaru
18 November 2011, 00:32
1. sunteti sigura ca nu folositi configurarile contabile? nu de alta, dar acestea guverneaza majoritatea inregistrarilor contabile care se fac automat de catre program...
2. daca aveti 21 firme, nu credeti ca este bine sa apelati la service profesional pentru "mutarea" programului? Datele reprezinta o resursa importanta, de care trebuie avut grija, mai ales cand nu sunt ale tale, ci ale clientilor... oriunde v-ati afla in tara, puteti gasi firme care ofera servicii de asistenta in utilizarea WinMENTOR, contra unor preturi cat se poate de decente.
3. daca nu se calculeaza cas-ul pentru zilele de concediu medical, inseamna ca nu este setat acest lucru, in configurarea indemnizatiei respective. Verificati, corectati SI DATI RECALCUL LICHIDARE.
4. sumele din 112 NU AU LEGATURA CU MENTOR-UL, sunt calcule separate, facute de catre programul numit Aplicatia Declaratii! Numai "materia prima" (pontaje etc) si-o iau din Mentor... Deaceea se calculeaza corect...

myhaella
18 November 2011, 10:30
Dupa cercetari mai aprofundate, am observat ca doar modul de afisare este eronat pe stat si pe fluturasi. In buletinul de calcul este corect calculat si inclusiv restul de plata e corect. Doar coloana de CAS e afisata gresit si implicti totalul. Urmeaza sa se instaleze noua varinata (inca nu am upgradat programul cu varianta din octombrie), si sper sa se remedieze si problema de afisare