PDA

View Full Version : propuneri... zic eu, intemeiate...



adi_ciobotaru
13 February 2009, 01:12
Scrisesem pe "WinMENTOR Forums > Module WinMENTOR > Mentor" cum ca subscriu la propunerile unui forumist referitoare la niste adaptari specifice firmelor de contabilitate, care au baze de date mari (baza noastra de date, adica directorul data, are peste 3 milioane de fisiere). Adaptarile propuse constau in posibilitatea rularii reindexarilor, verificarilor de corenta, de structura, actualizarii de constante, refacerii de stocuri si a refacerii de jurnal pe toate firmele deodata (sau pe mai multe firme, selectabile)...

Vreau sa continui cu niste propuneri pt modulul salarii:

1. daca se modifica procentul unei contributii, sau baza de calcul, sa nu trebuiasca sa merg in fiecare firma pentru a o modifica, ci sa pot schimba la nivelul tuturor. Desigur, exista exceptii cand firmele au setari diferite, dar acestea sunt exceptii...

2. nu le-am gasit eu, sau Mentor-ul nu face op-uri? Ar trebui sa ne permita tiparirea automata de op-uri pentru plata la trezorerie a asimilatelor (contributiilor) salariale, cu tot cu cod de bare. Sunt 3 op-uri... si cine lucreaza cu multe firme (contabilii) pot gresi la adunari... Iar noi sa tiparim pe un a5, si gata... Alte programe "de salarii" fac acest lucru. Si se pare ca nu este prea greu de realizat... ca sa nu mai spun ca acele "alte programe" duc direct sumele in declaratiile 100 si 102... :). Este, practic, un traseu incomplet... in mentor nu se fac toate declaratiile aferente salariilor: fnuass, cas, cb, somaj, itm, 100, 102.

3. nu stiu eu, sau nu se poate, trata pilonul 3 de pensii, cand angajatul nu doreste sa i se retina impozit pe salarii pentru sumele platite catre fonduri private facultative. Am incercat sa il pun ca pe o retinere permanenta, insa in partea dreapta trebuie sa selectez un tip de retinere. Si, in functie de ceea ce selectez, mentor-ul pune retinerea intr-un cont. Nu prea este bine. Ar trebui sa mearga precum deducerea de baza: nu se ia in calculul impozitului salarial, dar nu se pune pe nici un cont contabil. Va rog sa nu imi sugerati note contabile de stornare, caci eu nu prea sunt deacord cu ele si le folosesc doar cand nu am incotro (pt ca apar in registrul jurnal).

Voi mai continua "ideile" pe viitor...:)

adi_ciobotaru
18 February 2009, 19:10
Oameni Buni, Ma Ajuta Si Pe Mine Cineva Cu Pilonul 3 De Pensii, Va Rog? Mersi..

adi_ciobotaru
19 March 2009, 01:14
129 de lecturari, nici un reply (inafara de ale mele). Se mai confrunta cineva cu problema emiterii op-urilor? Nu mai lucreza nimeni la firme de conta?

Ganditi-va ca trebuie sa completati op-urile pentru contributii, sa zicem, la 50 firme (numar mic). Programul acela de op-uri de la finante este un jaf ordinar: nu tine minte datele de identificare ale firmelor. De fiecare data trebuie sa le completezi, de fiecare data trebuie sa bagi si datele beneficiarului, iban-urile etc...
Nu mai resimte nimeni necesitatea de a se implementa in Mentor un mic formular care sa genereze aceste 3 op-uri pentru fiecare firma, cu tot cu cod de bare? sa avem, spre exemplu, constante in care sa completam conturile in care se plateste, etc?

Va rog, cei care cititi, dati si voi un raspuns, in care spuneti: "subscriu si eu" sau "nu sunt deacord", etc. :) in general vorbind, este prea putina activitate pe forum...

schmitz
19 March 2009, 11:26
129 de lecturari, nici un reply (inafara de ale mele).

Va rog, cei care cititi, dati si voi un raspuns, in care spuneti: "subscriu si eu" sau "nu sunt deacord", etc. :) in general vorbind, este prea putina activitate pe forum...

Cred ca foarte multa lume (din care si eu fac parte) incearca deocamdata sa cunoasca aceste neajunsuri ale Mentorului. Evident ca te sustin si mi-as dori ca programul sa faca singurel absolut toate declaratiile astfel incat atunci cand te simti in stare sa te ocupi de conta sau productie sau...orice altceva ce are mentorul integrat sa fie suficient sa ai doar programul pe care unii cu greu si l-au permis.

adi_ciobotaru
02 April 2009, 23:12
dar... de ce şi-au permis unii at?t de greu WinMENTOR? Este cumva un program scump?
Firma de conta la care lucrez este o firmă micuţă, şi cu toate acestea plăteşte un pic peste 2000 de euro anual, numai pentru licenţele Microsoft.... adunaţi la asta costul menţinerii unui nivel de dotare hardware adecvat, şi mai g?ndiţi-vă... eu zic că Mentor este chiar ieftin, pentru ceea ce face, iar update-urile sunt gratuite... or fi alte programe "de conta", un pic mai ieftine, dar sunt reale jaf-uri...

Din c?te am observat eu ?nsă, firmele de contabilitate (ca şi multe alte tipuri de firme, dealtfel), nu prea sunt obişnuite să dea bani pe software şi pe OS-uri... ?mi doresc din tot sufletul ca orda şi bsa să ?nteţească cel puţin de 10 ori controalele.... şi să ia la purecat şi contabilii (inclusiv pers fizice), să vedem noi c?ţi dintre ei au licenţe plătite de windows, office, winrar, adobe, nero, symantec, şi multe altele...

Este imoral să ni se facă concurenţă din partea unor firme de conta care nu dau banii pe licenţe software... acelaşi lucru valabil şi pentru "contabli", care, spre deosebire de alte categorii profesionale, au avantajul de a obţine şi venituri proprii acasă, ?nafara locului de muncă... şi este imoral ca ei să spună că Mentor-ul şi-l permit cu greu, at?ta timp c?t noi, care plătim totul legal, suntem de părere că preţul din promoţiile ceccar este un preţ f. avantajos...

Tot ce-i trebuie unui contabil: 208 + 49,5 + 74,5 = 332 euro... preţ ce include instalare, configurare, instruire completă, pe toate cazurile ciudate care apar la firmele clienţilor săi, asistenţă ?n perioada implementării şi primele luni de după, şi upgrade mocca pe viaţă... foarte scump! :) :)

schmitz
03 April 2009, 15:52
Dar cati clienti si ce incasari are firma la care lucrati? Firma mea (abia inceputa) de conta a avut 2 clienti iar unul, din cauza crizei s-a dus din pacate. Cu toate astea imi platesc licentele cu bani adusi de acasa. Mentorul l-am cumparat intr-adevar in decembrie cu promotia, dar atunci firma nu era inca infiintata si oricum reducerea se aplica la persoane fizice, asa ca nici nu mi-l pot deduce. Asa ca...pentru unii e ieftin, iar pentru altii ceva mai scump. Apreciez foarte mult programul si de aceea l-am ales, dupa ce in prealabil am incercat si alte programe.

adi_ciobotaru
08 April 2009, 01:43
Tocmai, nu lucrez la o firmă mare, ci micuţă... dar acestea sunt costurile... de curiozitate, contactaţi un dealer Microsoft, şi ?ntrebaţi-l c?t v-ar costa să licenţiaţi 6 pc-uri cu: windows (xp prof sau vista business etc), office, un windows server, licenţe cal, winrar, antiviruşi, şi alte mărunţişuri... vă veţi speria; şi atunci optaţi pentru varianta ?nchirierii... şi plătiţi ?n fiecare an o anumită sumă către dealer-ul Microsoft...

?n privinţa Mentor-ului... ?ntruc?t contabilii au resurse limitate, munca lor nefiind apreciată la adevărata valoare, există "promoţia ceccar", ce se adresează membrilor ceccar. Aceştia sunt: experţii contabili, contabilii autorizaţi, stagiarii la profesia de expert, stagiarii la profesia de contabil autorizat, indiferent dacă sunt independenţi sau dependenţi, firmele de contabilitate, precum şi persoanele cu cetăţenie străină cărora ceccar-ul le-a conferit dreptul de practică pe teritoriul ţări... deci, observaţi că se includ aici şi persoanele juridice... membre ceccar. Nu mai ştiu sigur, dar o firmă se cheamă "de contabilitate" şi poate deveni membră ceccar, dacă peste 51% din capitalul social aparţine unui/unor experţi contabili persoane fizice... şi, desigur, dacă obiectul principal de activitate este adecvat... verificaţi un pic legea, nu mai ştiu...

Poate am fost un pic răutocios ?n postarea de adineauri, dar, credeţi-mă, concurenţa ?n domeniul contabil este o problemă reală... eu vă doresc mult succes ?n găsirea mai multor clienţi... măcar 4-5.

schmitz
24 April 2009, 10:33
Intr-adevar ati fost putin rautacios. Firma de conta micuta despre care vorbesc are ca actionar principal pe sotia mea care este expert contabil cu acte in regula si dupa cum am precizat am achizitionat Mentorul in decembrie cu ajutorul promotiei CECCAR (dupa parerea mea, cam singurul lucru benefic membrilor pe care-l face CECCAR). De asemenea va asigur ca am licente de Windows, Office si un antivirus competitiv, asa ca stiu cat costa dar le-am platit din salarul meu de inginer. Firma de conta e la inceput, dar cu criza asta...vad ca e foarte greu.
Oricum, multumesc pentru urari.

ada
24 April 2009, 10:47
Inceputurile sunt grele intotdeauna. Va doresc bafta :)

schmitz
24 April 2009, 22:26
Multumesc mult! Norocul e ca nu traim din asta. Doar ca aveam de gand sa muncim pentru noi nu pentru altii.

bilion
26 April 2009, 20:57
[QUOTE=schmitz;379]Intr-adevar ati fost putin rautacios. Firma de conta micuta despre care vorbesc are ca actionar principal pe sotia mea care este expert contabil cu acte in regula si dupa cum am precizat am achizitionat Mentorul in decembrie cu ajutorul promotiei CECCAR (dupa parerea mea, cam singurul lucru benefic membrilor pe care-l face CECCAR). .......

CECCAR nu are nici un merit in promotia Winmentor din luna decembrie. Reducerea e acordata de producatori (TH Junior si Infomentor), in acord cu distribuitorii locali.

petrisor
27 April 2009, 09:50
2. nu le-am gasit eu, sau Mentor-ul nu face op-uri? Ar trebui sa ne permita tiparirea automata de op-uri pentru plata la trezorerie a asimilatelor (contributiilor) salariale, cu tot cu cod de bare. Sunt 3 op-uri... si cine lucreaza cu multe firme (contabilii) pot gresi la adunari... Iar noi sa tiparim pe un a5, si gata... Alte programe "de salarii" fac acest lucru. Si se pare ca nu este prea greu de realizat... ca sa nu mai spun ca acele "alte programe" duc direct sumele in declaratiile 100 si 102... :). Este, practic, un traseu incomplet... in mentor nu se fac toate declaratiile aferente salariilor: fnuass, cas, cb, somaj, itm, 100, 102.
..:)

As fi cel mai fericit daca ar face mentorul declaratiile 100, 102, 300 (actualizata) si op-uri. Va rugam, faceti chestia asta pentru noi, utilizatorii de mentor. Legat de celelalte declaratii (fnuass, cas, somaj, cb, itm) eu le fac din mentor.

adi_ciobotaru
29 April 2009, 00:46
Problema cu 390 este responsabilitatea imensa... am inteles ca, daca se declara gresit, amenda este ceva de genul 2% din valoare... si ar fi naspa sa se trezeasca cineva care lucreaza gresit (din pacate sunt multi) sa spuna ca "programul a facut asa"... din acest pct de vedere, inteleg de ce nu se face... uitati-va ca lumea, desi are documentatie, lucreaza uneori gresit, si spune ca nu are instructiuni... dealtfel, in orice domeniu, faptul ca utilizatorii nu citesc instructiunile este o problema: incepand de la vanzarea de copiatoare, televizoare etc, si terminand cu erp-uri, programe industriale, medicale, etc.

Oricum, pentru 390 ne putem ajuta de lista iesiri sinteza si intrari sinteza, pe care sa o grupam, si sa o facem sa arate cum dorim noi...
Ca sa nu mai spun ca listele de intrari si iesiri sunt ajutatoare in multe cazuri... spre exemplu, declaratia intrastat, daca completam in detaliile articolelor codurile vamale, volumul si masa...

Oricum, sa vedem ce ne rezerva viitorul...