PDA

View Full Version : date pe facturi



polymer
17 August 2011, 16:07
Fiind o firma de distributie cu un parc de masini destul de marisor si un numar de clienti mai mult decat suficient vrem sa introducem pe facturile emise in mod automat numele delegatului. DAR, nu intotdeauna este acelasi delegat pentru aceeasi firma,astazi marfa poate fi dusa de un delegat cu o masina,maine de altul cu alta masina. Delegatul este legat de o anumita masina, dar clientul nu este legat de un anumit delegat.
Pe calculatorul Master nu este nici o problema in a alege dintre toti delegatii. Dar celelalte calculatoare nu au aceeasi posibilitate. Nu apar delegatii, trebuie introdusi manual,pe fiecare client, toti delegatii din nou. De ce? Cum se poate rezolva ?

DragosE_WT
18 August 2011, 10:40
Trebuiesc setate constantele de utilizator pentru fiecare user in parte - in speta constantele de la Constante utilizator, Configurare operare, Iesiri (1.3). Ca sa fie treaba mai rapida, intrati cu Master, mergeti la "Constante la gramada" si dati cautare dupa "delegat"; la toate constantele gasite si care tin de sectiunea Configurare operare, modificati-le valorile pentru useri ca sa fie identice cu cele de la Master.

polymer
24 August 2011, 10:00
multumesc de raspuns

acum o alta problema
Cum fac sa apara pe factura CNP-ul operatorului de facturare? Am reusit sa fac sa apara numele operatorului utilizand constanta <&op> , dar in acel camp nu incape si CNP-ul (nr de caractere prea mare). Dintr-un motiv sau altul &op foloseste din tabla operatorilor coloana "logon" in loc de "nume" (in coloana nume ar incapea lejer si CNP-ul).

Daniela
24 August 2011, 15:55
Constanta specifica <&op> este id-ul celui care intra in mentor (acolo cand se introduce si parola). Informatia CNP-ului nu este introdusa nicaieri si in consecinta nu poate fi adus pe o lista ceva ce nu exista stocat in baza de date.

polymer
25 August 2011, 11:07
chiar daca nu se mai semneaza si stampileaza in mod obligatoriu exista obisnuinta ca pe facturi sa se puna numele si datele de identificare ale celui care intocmeste factura, caut o metoda sa fac asta

adi_ciobotaru
25 August 2011, 11:37
Faceti un nou sablon pentru tiparirea facturii si in acesta scrieti "datele" respectivului la final document...

Problema ridicata de dvs este destul de ciudata... vreti sa puneti cea mai confidentiala informatie posibila a unei persoane (cnp-ul) pe toate facturile emise. Stau si ma intreb de ce oare. Nu a existat niciodata vreo obligativitate in acest sens. Personal, mi se pare o vilare grava nu numai a intimitatii, dar si a legislatiei in vigoare, privind datele cu caracter personal.
In fine, mult succes :)

polymer
10 September 2011, 11:29
Ridicand problema confidentialitatii cnp-ului, am renuntat la idee si eu.