PDA

View Full Version : Eroare



NaidinManuel
10 August 2011, 12:19
Buna ziua, firma la care lucrez are programul WinMentor si acum cateva zile a aparut o eroare. Din pacate nu am notat tot, ci doar prima parte din eroare 000AB9EE. Pana nu am dat restart la calculator nu s-a putut intra. Programul e instalat pe un server cu baza de date si pe urma instalat ca client pe alte calculatoare. Vad ca nu a mai aparut, dar ar fi bine sa stiu de ce a aparut.

Mersi mult.

Daniela
10 August 2011, 13:37
Din pacate, daca nu scrieti toata eroarea nu am cum sa imi dau seama despre ce eroare este vorba si nici nu am cum sa va explic de ce a aparut. Daca se mai intampla, incercati sa notati tot mesajul.

NaidinManuel
11 August 2011, 08:33
Pana cand apare eroare, o alta probleme. Am incercat sa facem un backup la baza de date si aici 2 probleme:
1)la inceput, nu ar trebui totusi sa ne puna sa alegem unde salvam acel backup?
2)backup-ul il facem prin remote desktop, sa nu ne conectam la server direct pentru ca trebuie sa aducem un monitor, e mai complicat. Dupa ce se termina backup-up-ul, ajunge in 2011, ramane blocat tot programul. Daca dam restart fortat, ne arata la sfarsit, inainte sa se stinga programul, unde sa salvam, dar imediat se da si restart la calculator. Cand intram iar in program, ne cere sa rulam Service reface solduri/stocuri.
Sa fie din cauza ca facem acest backup prin remote desktop si nu se poate vedea fereastra aceea mica unde sa alegem locatia, ramane ascunsa undeva in spate si nu putem sa o accesam? Tehnic nu ne arata in bara jos ca s-a deschis o alta fereastra, dar asta poate fi din cauza ca asa este facut programul.
Sugestii ceva?

adi_ciobotaru
12 August 2011, 01:12
Domnul Naidin, am o intrebare, la care va rog sa reflectati:
Deschideti programul notepad (run, notepad, enter), si scrieti cucurigu. Apoi, dati click pe File, click pe Save. Observati ca se deschide o fereastra. Aceasta fereastra care s-a deschis, va apare in cumva in "bara de jos" (care de fapt SE NUMESTE BARA DE SARCINI A WINDOWS-ULUI, taskbar)?

Cand faceti salvari de siguranta, va rog sa nu mai minimizati conexiunea de remote desktop, sa nu mai dati nici un click nicaieri, din momentul in care ati dat click pe butonul "salvare", pana cand se termina; asteptati un pic, si aveti rabdare, caci nu dureaza mult.
UN UTILIZATOR BINEVOITOR POATE FOLOSI FOARTE USOR SI EFICIENT PROGRAMUL; unul rau-intentionat, poate "bloca" si cele mai "tari" programe, gen word, excel, banalul notepad, etc.
SUCCES.

NaidinManuel
12 August 2011, 08:29
In loc sa fii ironic poti sa raspunzi frumos, dar banuiesc ca asa e in romania. Ca fapt divers, eu nu lucrez cu programul pentru ca nu sunt contabil ci mi s-a zis doar sa vad daca pot sa aflu vro solutie.


Acum, mersi totusi pentru raspuns, asa in 2 peri si ironic cum a fost, nu o sa minimalizam fereastra de remote desktop si sper sa mearga.

NaidinManuel
12 August 2011, 12:48
Ok, a aparut o eroare, motivul pentru care am deschis topicul la inceput si am scris tot de data asta:
-Exception EAccessViolation in module mentor.exe at FFFFFEB AccesViolation read of adress 000001EB.
Am dat ok pe eroare si mi-a aratat alta eroare:
-exception eaccesViolation in module mentor. exe 00135AB9 access violation at adress 00135AB9 read of adress 00000010.

Mersi mult.

Daniela
15 August 2011, 15:48
In acest caz verificati setarile de la BDEAdmin (ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/04_setari%20BDEADMIN/).

NaidinManuel
17 August 2011, 14:47
M-am uitat la paradox, la block size scrie 2048 si la file factor 97. La init la memsize scrie 128 in loc de 205, trebuie schimbat sa fie exact cum este in acele poze? Am vazut ca este asa pe toate calculatoarele, dar doar 2 au probleme.

Multumesc mult.

Daniela
23 August 2011, 16:18
Da, trebuiesc setate ca in imagini.

NaidinManuel
03 October 2011, 10:03
Daca dorim sa reinstalam mentorul pe un calculator, avand mentorul instalat pe un server cu cheita usb rosie, cand instalam pe alt calculator ca client, se alege HASP (cheie locala pe acest calculator) sau NetHASP (cheie de retea instalata la distanta)?

Mersi mult.

DragosE_WT
04 October 2011, 09:43
NetHasp la distanta.