PDA

View Full Version : Gestiune valorica: cum se calculeaza descarcarea de gestiune a adaosului comercial



LChis
21 July 2011, 12:17
Buna ziua,
v-as ruga frumos sa imi raspundeti la o intrebare cei care puteti.
Cum calculeaza mentorul descarcarea adaosului comercial (Rd 378) in cursul lunii (Rulaj debitor 378)?
Daca eu calculez manual dupa formula : Total sume creditoare 378 / Total sume debitoare 371 = k iar k il inmultesc cu Rulaj creditor 371 (iesirile de marfuri) imi da o suma care este diferita de rulajul debitor al lui 378.
As fi recunoscatoare daca mi-ar raspunde cineva.

Multumesc mult!

adi_ciobotaru
21 July 2011, 21:48
Pai problema este ca dvs calculati la finalul lunii... ori, WinMENTOR v-a calculat dupa fiecare operatie care ati facut-o, avand in vedere valorile care existau atunci.
Verificati un pic sumele din raportul de gestiune valoric, si afisati-va coloana cu k acolo... calculati dvs manual, si vedeti daca pica cu ce a facut WinMENTR; ar trebui sa fie ok.
Mai ramane de vazut si daca v-a facut sau nu note contabile de corectie (daca s-a lucrat corect, nu este cazul sa faca, deci nu face)...
Oricum, ideea este ca, pana la urma, calculeaza corect, credeti-ma.

LChis
24 July 2011, 23:33
Buna ziua,
multumesc pentru raspuns.
Asa este, aveti dreptate, eu am calculat descarcarea pentru prima iesire din luna tinand cont de sumele precedente dar am omis ca in luna respectiva au mai fost intrari.

Multumesc frumos!
Liana.

LChis
08 February 2012, 13:49
Buna ziua,
firma noastra are doar gestiune valorica pentru marfuri.
v-as ruga mult sa imi spuneti care sunt setarile care se fac in constante pentru gestiunea valorica.
Eu am setat DA pentru constanta "Corectie automata coef. adaos". In ultima luna a facut o nota de corectie cu 155 de ron pe care a pus-o doar in fisa de cont al lui 378, NU si in raportul de gestiune. Prin urmare adaosul din raportul de gestiune nu coincide cu cel din balanta.
Este normal sa faca o nota de corectie a coeficientului cu o suma atat de mare?
Ar trebui sa aleg NU la constanta "Corectie automata coef. adaos"?

As fi recunoscatoare daca mi-ar raspunde cineva pentru ca i-am intrebat pe cei care imi asigura consultanta pentru Mentor si nu mi-au dat inca un raspuns.

Multumesc mult!
O zi buna!

DragosE_WT
08 February 2012, 15:09
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/marfuri%20valorice/Marfuri%20valorice.pdf

LChis
08 February 2012, 18:02
Multumesc pentru raspuns. Setarile acestea le stiam deja. Ceea ce vroiam eu sa intreb de fapt, in tot acest text lung, este daca e in regula setarea NU la Corectie automata coeficient adaos.

Multumesc.

Lady
13 April 2014, 15:47
Multumesc pentru raspuns. Setarile acestea le stiam deja. Ceea ce vroiam eu sa intreb de fapt, in tot acest text lung, este daca e in regula setarea NU la Corectie automata coeficient adaos.

Multumesc.
Pana la urma cum ai rezolvat cu setarea coeficientului de corectie K, ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Multumesc