PDA

View Full Version : Instalare selectiva versiune noua. Service selectiv. Declaratii fiscale



sorin_ionitza
11 February 2009, 21:31
1. Este foarte greu sau neinteresant ca, la instalarea unei versiuni noi, sa apara o fereastra cu lista firmelor si directoarelor lor cu posibilitatea de selectare totala sau "pe sarite" a firmelor care vor fi supuse procesului de upgradare a bazei de date? La mine care am multe firme da' unele e doar pentru operatiuni speciale ar fi foarte util!!!!

2. La fel, sambata sau duminica cand fetitele mele se odihneste, eu mai intretin baza de date. Mai o verificare structuri, mai o reindexare... Dar ce bine ar fi daca as avea un panou de control cu lista firmelor si cu posibilitatea de a selecta pentru fiecare din ele operatiunile principale de service!!!!
Adica cam asa:
SC FIRMA SRL Verif.str. X Reindex. _ Ref.sold. X ....
SC BIBI SRL Verif.str. _ Reindex. X Ref.sold. X ....
Nu as ma fi nevoit sa stau protapit langa computer sa dau o noua comanda si...as avea mai mult timp pentru familia mea.

3. Va rog frumos sa-mi spuneti cand se serbeaza cincinalul de cand in Mentor a fost introdus Decontul de TVA. De la baiatul ala nu s-a mai nascut vreun erou! Daca Mentorul "stie" sa trateze corect dpdv al TVA operatiunile economice inregistrate, atunci sunt sigur ca o leaca de sfortare si decontul nou de TVA este gata! Nu pretind sa generati declaratia oficiala ("concorenta" a facut-o deja de mult!) ci doar un instrument util de centralizare a informatiei dupa formatul noului decont. Raspunderea este a mea cand semnez.
Despre celelelalte declaratii (mai ales 100) .... chiar ca e greu tare de implementat!
Multumesc anticipat!!! Sunt sigur ca voi vedea toate acestea in Mentor inainte ca sa primesc prima pensie.
Si mai raspundeti si voi! O speranta acolo, o promisiune ca...e la moda!

adi_ciobotaru
11 February 2009, 21:47
La punctul 1 nu va dau dreptate. Este de preferat sa se faca toate firmele deodata, sa stii ca ai scapat de o grija. In privinta duratei... luati-va un server puternic (gen Dell Powerage 2950 III, sau mai nou, sau orice server care trece de 110 milioane -stiu, va vine sa injurati-), si faceti-i hdd-urile in sistem raid 0 (in nici un caz 1, adica mirror) si nu folositi antivirus. Veti vedea ca se instaleaza surprinzator de acceptabil, chiar si cu 150 de firme... Nu uitati sa apasati alt+q la verificarea de structuri:) Si inca un sfat: firmele "vechi" sau cu care nu mai lucrati frecvent, scoateti-le din "data" si mutati-le in alt director (numit, sa zicem, "vechi", sau "scoase din data")...

la punctul 2... de 3 ani speram si noi asa ceva... macar pentru reindexari si verif coerenta, daca nu si pt refacerea de stocuri si refacerea completa de jurnal... aici este o adaptare pe care Mentor-ul ar trebui sa o faca, pentru firmele de contabilitate. Noi am mai propus si in trecut...

la punctul 3 ma abtin... stiu ca alte programe (a se citi adevarate jafuri, in comparatie cu Mentor-ul) fac 100 (si altele) si decontul de tva... dar pentru anumite cazuri speciale de firme, am auzit ca il fac gresit... decat gresit, mai bine deloc... ma gandesc eu... e problema responsabilitatii. Din moment ce multi contabili nu fac nici macar verificarile de natura contabila... ce sa mai zic de verificarile de operare... multi nu isi dau nici macar refacerea de stocuri la final de luna... riscam sa auzim "calculatorul a facut, nu eu", cand e vorba de o declaratie tva :)... AR FI SI BINE, AR FI SI RAU... vom stim cum este doar atunci cand le vom avea, pentru a testa:)

adi_ciobotaru
13 February 2009, 00:45
voi continua discutia de aici in subforum-ul de salarii...

adi_ciobotaru
19 March 2009, 00:54
Dar chiar: nu raspunde nimeni din partea producatorilor? o speranta, o primisiune, ceva? :) :)

in trecut cineva propusese niste modificari la service-ul auto, aici, pe forum.
Si, raspunsese Edi, scriind inclusiv fraze de genul "este in lucru; termen de realizare mai 2009", etc... care ar fi termenul pentru 100, pentru 102, pentru declaratia de tva, dar, MAI ALES PENTRU OP-URILE DE LA SALARII? In sectiunea de salarii am lansat cateva propuneri...