PDA

View Full Version : inregistrare stornare valori diferite



larivas
09 May 2011, 14:23
am nevoie de un pic de ajutor.
Sa dau un exemplu: am o factura externa de acum 2 luni cu un calculator(in garantie). Sa zicem ca o placa x este defecta(mi se cere sa stornez doar placa nu tot calc) Mi se factureza o placa y pentru aceeasi functie dar mai ieftina. mi se mai factureaza placa x cu -(stornarea) la o valoare mai mare. Deci acum am in stoc un calculator, o placa y si trebuie sa stornez placa x. cum sa procedez? stornez placa y cu o valoare mai mare desi are val. mai mica?(cu siguranta apar diferente) pentru a ramane in stoc doar cu calculatorul?
rog ceva idei.
multumesc.

DragosE_WT
11 May 2011, 10:39
Parerea mea este sa tratati situatia asta ca o "imbunatatire" adusa mijlocului fix. Uitati documentatia aici: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/mijloace%20fixe-imbunatatiri%20+%20reevaluari/Mijloace%20fixe-imbunatatiri.pdf

adi_ciobotaru
13 May 2011, 09:22
Dpdv contabil, ar fi o reparatie a unei imobilizari. Daca ar avea valoare pozitiva factura, ar intra direct pe cheltuielile perioadei. Insa, nu se intelege mare lucru din ceea ce ati scris.

Este vorba de marfa? De imobilizari? De materii prime?
Cum adica vi se cere sa stornati? Sa emiteti dvs factura, sau ce? Pana la urma, ce ati primit de la furnizor? O factura cu valoare (total de plata) totala negativa? Pozitiva?