PDA

View Full Version : Plata CO neefectuat la incetare CM



Manu
05 May 2011, 14:37
Salutare! Stie cineva cum se inregistreaza in Salarii Winmentor cv a 7 zile CO neefectuat, dar care trebuie platit...?? nu trebuie pontat, dar trebuie platit...multumesc anticipat pt raspunsuri...!!!:)

ada
06 May 2011, 09:05
Puteti sa dati banii prin Alte drepturi. Suma intra la calculul contributiilor, puteti sa ii dati si o explicatie...

adi_ciobotaru
13 May 2011, 09:24
Desigur, in luna in care ii acordati aceste "drepturi", angajatul trebuie sa fi fost pontat ca si prezent cel putin o zi. Altfel, 112 (ca si declaratia de somaj "de pe vremuri") dau eraore: nu are cum sa exista contributie la somaj daca omul nu a lucrat macar o zi in luna respectiva.

bonito
09 May 2012, 13:16
Dacă folosesc opţiunea ''Alte drepturi'' programul calculează contribuţie la şomaj. ?ncep?nd cu ianuarie 2012 aceste venituri s?nt exceptate de la calculul şomajului. Ştie cineva cum trebuie procedat?

ada
10 May 2012, 09:22
Puteti sa imi spuneti care este legea care excepteaza concediul neefectuat de la contributia de somaj?

georgiana
10 May 2012, 14:48
Ne puteti spune care este legea/ordonanta care reglementeaza faptul ca sumele pt zilele de Co neefectuate sunt exceptate de la calculul contributiilor de somaj?

bonito
10 May 2012, 15:11
Este vorba de OUG 125/2011 care modifică legea 571/2003 ?n ceea ce priveşte excepţiile de la plata contribuţiei la şomaj.

ada
10 May 2012, 15:51
Mi-am aruncat privirea pe Legea la care faceti referire, si daca am inteles eu bine e vorba de persoanele a caror relatii de munca cu firma angajatoare au incetat. Si trebuie sa ii platiti concediu neefectuat....Acum treaba e ceva mai complicata, in mentor fara o zi pontata nu puteti acorda sume fie ele excluse sau nu de la contributii. Si nu am vazut nicaieri la anaf validari pentru situatia asta. Poate ar trebui sa ii intrebati si pe ei cum recomanda rezolvarea situatiei. Eu personal as merge in luna in care am relatii de munca cu persoana respectiva si ii dau acolo prin alte drepturi plata pentru zilele de concediu neefectuat si as face o rectificativa la 112...dar asta e doar parerea mea, poate mai sunt si alte opinii....

bonito
11 May 2012, 10:17
Păi asta am şi făcut: suma pentru concediu neefectuat am băgat-o la alte drepturi. Problema este că această sumă nu trebuie să intre ?n baza de calcul a contribuţiei la şomaj. Asta mi s-a spus şi de la şomaj şi de către ANAF.

claudiaadriana
09 November 2012, 10:42
Buna,
am si eu aceeasi situatie in aceasta luna: un angajat a intrat in CFS si apoi si-a dat demisia. Trebuie sa ia 5 ziel CO si nu am cum sa-i dau. Am incercat la alte sume dar imi genereaza D112 cu erori, neavand nicio zi pontata in activitate. Cum ati rezolvat dumneavoastra pana la urma situatia?

danyela
09 November 2012, 15:35
La plecarea din firma ,salariatului trebuie sa i se plateasca co neefectuat. In Salarizare/ Concedii de odihna se adauga salariatul, se trece numarul se zile de co si se calculeaza automat brutul ce-i revine pt acele zile de co (fara a fi si pontate). Daca nu are ore lucrate, in Conditii de salarizare in loc de contract de baza se bifeaza venituri asimilate (nu este salariat), dar pt a nu da eroare in 112 trebuie sa aveti o versiune de mentor mai noua, de prin martie-aprilie 2012 (penultima de pe site tot eroare da, pe ultima nu am probat-o). Contributiile ce se retin se configureaza bifand da/nu in Contributii angajat/angajator la venituri asimilate. Deci ,daca contractul a incetat intr-o luna anterioara si platim acum co si nu vrem sa-i retinem somaj, punem NU in Somaj angajat si Somaj angajator pt venituri asimilate sau adaugam/ stergem direct in conditii de salarizare de la contributii ceea ce dorim sa calculeze sau nu.