PDA

View Full Version : modificare scadenta factura



fbs_contabilitate
04 May 2011, 17:25
Buna ziua!
In 04.04.2011 am inregistrat o factura de achizitie. Astazi, am constatat ca nu am introdus pentru respectiva factura data scadentei corect. Am modificat data scadentei si cand am vrut sa salvez mi-a aparut urmatorul mesaj "Modificarea termenului poate duce la la legaturi pierdute pe Plati/Incasari. Verifica in Casa/Banca sau Compensari legaturi pierdute pentru acest document." Am salvat modificarile. Am scos o situatie cu datoriile fata de furnizori si am constatat ca factura in cauza imi apare inregistrata de 2 ori: in data de 04.04.2011 si o data cu data de 31.12.1899 si cu suma cu minus. Daca doresc sa sterg factura din data de 04.04.2011 nu pot, specificandu-se ca documentul este implicat in alte prelucrari. Mentionez ca factura respectiva nu a fost platita si nici nu s-a intocmit pentru ea bon de consum. Cum sa procedez?
Astept sugestii.
Va multumesc!

DragosE_WT
09 May 2011, 10:38
Sigur ati facut ceva cu ea (plata sau compensare), altfel nu va aparea cu minus. Verificati fie cu fisa partener, fie din Liste, Service, Plati/Incasari, Urmarire plati la furnizor. Modificarea scadentei produce acest gen de eroare.

adi_ciobotaru
13 May 2011, 09:35
Dar, dupa ce ati modificat factura, ati verificat si corectat legaturile pierdute, precum si eventuale diferente intre obligatii si plati/incasari? Sau, macar ati dat refacere stocuri/solduri?
Sau, dupa parerea dvs, acel mesaj care vi l-a "dat" programul era doar asa, de flori de mar...

Situatia care dvs o descrieti nu este o "eroare". Este un lucru normal... Ar trebui sa cereti niste sedinte de instruire suplimentara in utilizare....