PDA

View Full Version : D112



ruzi
13 April 2011, 14:28
Buna ziua,

in momentul in care am generat D112, angajata care se afla in CIC imi apare incadrata la "sectiuna A" si nu la "sectiunea C". are cineva idee de unde ar putea sa apara greseala?

multumesc

ada
15 April 2011, 13:08
In sectiunea C apar de obicei salariatii care au indemnizatii, deci daca salariata dvs ar fi in concediu de boala sarcina si lehuzie ar trebui sa apara. Daca am inteles eu bine ea e in crestere copil, si in momentul in care bifati in conditii salarizare Da la crestere copil ea nici nu mai apare in declaratia 112, cel putin nu in versiunile curente :)

claudiap
09 May 2011, 02:03
Buna ziua,

Am o suma de recuperat de la un concediu d e boala si nu stiu cum sa o trec pentru a-mi aparea la deduceri . Ar trebui ca in fiecare luna sa pot trece la 0.85% (concedii boala) suma deductibila.
Va rog un ajutor.

Multmesc anticipat!

ada
09 May 2011, 10:19
Suma deductibila pentru concediile medicale din cursul lunii se completeaza automat la generarea declaratiei. Nu se poate recupera o suma mai mare decat contributia efectiva, iar ce depaseste aceasta suma se recupereaza prin dosar cu casa de sanatate. La fel si sumele din lunile anterioare.

ruzi
12 May 2011, 11:49
imi puteti spune de ce in momentul in care generez D112, creanta "CAS dat. angajator" imi apare ca fiind 0 :confused:, in conditiile in care in contributii sinteza suma este cea corecta?

ada
12 May 2011, 14:17
Cred ca s-a mai discutat pe forum aceasta situatie, probabil nu aveti completat in mentor la contributia respectiva Baza de calcul maxima (10110).

ruzi
12 May 2011, 14:27
Va multumesc. Intr-adevar acolo era "buba".

Deea
19 June 2011, 14:57
Buna,

am o problema la exportul xml, in sensul ca am generat d112 pe luna mai, dar nu ma lasa sa o export. Ce pot sa fac?

Multumesc pentru ajutor!

adi_ciobotaru
19 June 2011, 23:12
1. verificati ca, in locatia in care doriti sa exportati, sa aveti drept de scriere (din setarile sistemului de operare, de obicei windows);
2. verificati ca, aplicatia declaratii sa nu fie cumva in varianta demo...

Alte idei n-am :) Eventual, ar prinde bine daca ne-ati scrie ce intelegeti prin "nu ma lasa sa o export"; adica ce anume se intampla efectiv?
Spuneti-ne cum ati rezolvat pana la urma.

ada
20 June 2011, 11:27
Nu va lasa sa exportati pentru ca sunteti in demo in declaratii. Verificati codurile, eventual daca stiti ca totul e in regula cu plata catre distribuitor si codurile nu sunt cu limitare, faceti o reprogramare a cheii din service.