PDA

View Full Version : Problema sold furnizor in liste



laviniu
07 April 2011, 22:32
E primul meu post si incep direct cu o problema :D.

Pe un OP s-a platit mai mult decat suma facturilor restante la respectivul furnizor. Pentru suma platita in plus s-a generat nota contabila ok 409.01 = 5121. In liste imi apare ok furnizorul cu minus "-". Problema este ca in momentul in care vreau sa compensez aceasta suma cu urmatoarea factura de la respectivul furnizor nu "vad" suma respectiva. Am mai avut de multe ori cazuri similare dar niciodata problema asta. Am incercat si sa pun in compensari direct pe 409.01, dar soldul ramane in continuare in liste.
Mentionez ca intre timp am inchis anul respectiv (2009) si compensarea am incercat sa o fac prima data doar in 2011.

Multumesc de ajutor!

petrisor
12 April 2011, 14:41
Da o fisa analitica partener si alege doar contul 409. Daca la sold apare acea suma platita in plus, ar trebui sa o vezi cand vrei sa faci compensarea cu factura ulterioara. Daca soldul pe 409 e zero atunci s-a compensat cu altceva.
Mai fa doua operatii foarte importante din liste -> service -> plati/incasari:
- plati-incasari cu legaturi pierdute
- necorelatii obligatii cu plati-incasari
Pentru prima operatie alege prima luna din baza de date pana in prezent, pentru a doua operatie trebuie sa te duci pe fiecare luna in parte, dar nu e nevoie sa anulezi inchiderile de luna.
Baza de date a ramas aceeasi din 2009 pana in prezent sau s-a rupt firma ?

polymer
14 March 2012, 08:46
Mergi in Trezorerie-> Compensari-> compensezi plata in plus cu factura urmatoare. Aici vei gasi si platile in plus si facturile in rosu daca ai.