PDA

View Full Version : Taxa pe punga...neecologica



sorin_ionitza
11 February 2009, 20:06
Stimati contabili folositori de Mentor! Va rog sa ma iertati si voi si gazdele pentru ca nu vreau sa transform forumul in unul de instruire contabila. Dar o atitudine unitara cred ca este benefica.
Eu unul am inteles ca sus amintita taxa este pentru pungile de carat marfa de la magazin acasa si nu cum incearca unii gardieni sa puna la socoteala orice ambalaj de plastic. Apoi am inteles ca se calculeaza, raporteaza si plateste de cei ce pun pungile pe piata adica:importatori + producatori de ambalaje. Nu si comerciantii de dupa ei. Eu, in "cardasie" cu cateva firme de case de marcat din Prahova am stabilit ca articolul pe casa de marcat sa fie: "PUNGA - TX.MEDIU 0,20 RON" urmand ca pretul sa fie 1 RON, 2 RON sau cat dracu' vrea s-o vanda negustoru'. Adica am considerat taxa de 0,20 RON o taxa inclusa in pretu' de achizitie. Nu cred ca in Mentor, pentru comerciantii en-gros sau cu amanuntul este necesara o evidentiere separata a acestei taxe. Cum vedeti aceasta solutie?
O seara frumoasa!

floveyou
12 February 2009, 23:03
Daca intrebarea se refera la aspectul contabil... ctrl+c ctrl+v pe www.conta.ro sau www.expertizacontabila.ro

Daca trebuie sau doriti sa evidentiati taxa in mentor ... activati optiunea de "Taxa suplimentara / Accize" din nomenclatorul de articole, al articolului "punga".