PDA

View Full Version : Avans salarii



LauraCy
10 March 2011, 11:48
Buna
Acum 3 saptamani am instalat versiunea 643.15 pt ca aveam o versiune foarte veche si pentru a rezolva noile reglementari la salarii pt 2010. Cand am facut modificarea introdusesem deja pontajul lunii ianuarie.
Acum incerc sa introduc pontajul lunii februarie si la Pontaj Avans imi apare mesajul "Constanta:Fara pontaj avans are valoarea DA". Intru in Constante generale Mentor la capitolul salarii si caut aceasta consanta dar nu o gasesc (nici la pozitia 4.03 unde ar trebui, nici in alta parte).
Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema - pentru ca nu pot introduce nici sumele pe care le-am dat ca avans si automat restul de plata din stat si de pe fluturasi nu este corect.
Va multumesc anticipat.

Daniela
10 March 2011, 11:52
Mergeti in Service > Avarie > Actualizare constante, iar dupa ce vi le-a actualizati cautati constanta mentionata si setati NU.

P.S. Cea mai recenta versiune de mentor este 644 si o gasiti pe www.winmentor.ro in Download.

ada
10 March 2011, 11:53
A fost o problema pe versiunea respectiva la actualizarea constantelor. Schimbati versiunea din nou, puneti 644, dati actualizare constante si se rezolva.

LauraCy
10 March 2011, 12:35
Puteti, va rog frumos, sa-mi spuneti pasii principali pentru a efectua up-date-ul versiunii fara a risca pierderea informatiilor. Nu am facut niciodata chestia asta singura, numai cu firma de service, dar ar trebui sa le dau din nou bani..... si nu prea ne permitem la momentul asta.
Daca trebuie sa fac back-up la baza de date, ce instalez si unde, cum repun baza, ce fac in service apoi........actualizare constante, verific structuri???
Sau macar dati-mi un link la instructiuni pentru schimbare de versiune.... sa nu fac cine stie ce bazaconii. Multumesc

ada
10 March 2011, 15:22
Nu se intampla sa dea erori sau sa se buseasca datele la schimbare de versiune, dar daca va face sa va simtiti mai bine puteti da pe fiecare firma salvare date din Service. Toate salvarile merg in directorul MSAVE. Asta va fi backup-ul dvs. Descarcati de pe site-ul winmentor din sectiunea download, ultima versiune. Vine sub forma unei arhive pe care o dezarhivati si in interiorul careia veti gasiti un install. Iesiti din Winmentor, rulati install...va completeaza automat caile. Lasati pe da la verificarea de structuri, actualizare constante si ce mai e pe acolo. Acum...daca aveti server+statii si baza de date e pe server, instalarea o faceti pe acest server iar pe statii este suficient sa copiati mentor.exe. Daca mai aveti nelamuriri reveniti.

adi_ciobotaru
12 March 2011, 23:30
Vedeti ca exista documentatie (foarte frumoasa, cu poze), cu privire la instalarea noilor versiuni... cititi-o...
PS: ce legatura are asta cu "avans salarii"? Sau, cu toata sectiunea de salarii?