PDA

View Full Version : analitice la 665



chanel
02 March 2011, 23:34
Am fost nevoita sa creez analitice la 665.01 deductibil si 665.02 nedeductibil.
si am facut modificarea in Constante generale Mentor/Conturi trezorerie (665->665.01).
La inregistrarea platii unei fc externe am avut cheltuiala de diferenta de curs valutar. Problema e ca diferenta de curs s-a inregistrat pe 665 nu pe 665.01 si programul m-a anuntat ca are eroare in sabloane Tranzactii Banca Curente.
Sablon pe scurt:
512=% Incasari
4
5
7
%=512 Plati
4
5
6
Ce ar trebui sa modific pt a se duce diferenta de curs valutar corect pe 665.01.

va multumesc in avans pt raspuns.

georgiana
03 March 2011, 09:55
Nu cred ca e posibil sa se duca diferenta tot pe 665 din moment ce ati creat deja analitice. Chiar daca ati fi vrut sa o duceti pe 665 ar fi trebuit sa va dea mesaj cu - Acest cont are analitice.... In orice caz, incercati si metoda urmatoare, adaugati in sabloane la Tranzactii banca curente inca o linie cu *=* si dati refacere completa jurnal.

DragosE_WT
03 March 2011, 10:04
Acolo, la Sabloane inregistrari contabile (de unde ati dat copy/paste-ul), dati un plus verde ca sa va apara inregistrarea * - *. Ar trebui sa mearga, apoi. Verificati ca ati modificat constanta de diferente curs valutar si nu pe cea de regularizare valuta.

adi_ciobotaru
03 March 2011, 14:09
Sa presupunem ca virgula contul bancar din care ati efectuat plata se cheama "BCR - Euro"...
Mergeti la Date, Mentor, Nomenclatoare, Casa si banca, nomenclator, dati dublu click pe BCR - Euro... Modific, click pe caracterizare contabila, click pe detalii, click pe modific. Apasati alt+4 si selectati 665.01 sau 665.02, cum doriti. Salvez, iesire, ok, dublu click pe ce este albastru, salvez, iesire, iesire.
Rulati date,service, avarie, refacere stocuri/solduri; click pe da, asteptati, click pe ok... rulati liste, mentor, contabile, refacere completa jurnal. gata.

Sau, apelati la o firma care va asigura asistenta in utilizare...
Succes.

chanel
03 March 2011, 16:10
Multumesc pentru ajutor tuturor celor care mi-au raspuns!

Problema era la caracterizare contabila . Am schimbat 665 cu 665.01.