PDA

View Full Version : Contributii



VictorM
10 February 2009, 15:07
In ce lista pot vizualiza toate contributiile angajat/angajator?

Suport Tehnic
10 February 2009, 15:27
In Lista de lichidare -> Specific lista s-a introdus cate o constanta pentru fiecare contributie angajat sau angajator. Astfel, in Final document dati click-dreapta, alegeti Specific lista de unde alegeti pe rand toate contributiile si configurati ca in exemplul de mai jos:

C.A.S. angajat = <&_CAS ANGAJAT>
C.A.S. angajator = <&_C.A.S.>
CARTI DE MUNCA = <&_CARTI DE MUNCA>
FOND CONCEDII BOALA = <&_FOND CONCEDII BOALA>
FOND RISC SI ACCIDENT = <&_FOND RISC SI ACCIDENT>
FOND GARANTARE SALARII = <&_FOND GARANTARE SALARII>
FOND SANATATE angajat = <&_SANATATE ANGAJAT>
FOND SANATATE angajator = <&_FOND SANATATE>
FOND SOMAJ angajat = <&_SOMAJ ANGAJAT>
FOND SOMAJ angajator = <&_FOND SOMAJ>
IMPOZIT = <&IMPOZIT>

Pentru Impozit trebuie sa aveti bifa de Total = DA pt coloana "Impozit" si ultimul rand il scrieti ca mai sus, pt ca nu se poate importa din Specific lista. Completarea valorilor se face doar daca in prealabil sunt generate si exportate declaratiile aferente.

adi_ciobotaru
13 February 2009, 01:35
Noi folosim: liste -> salarii -> salarii -> contributii -> contributii sinteza. Este o lista centralizata, pe coloana "contributie". Atentie la afisarea coloanei valoare vs valoare platitor...

Daniela
13 February 2009, 12:20
Contributii sinteza nu mai este actualizata. Asa ca va sugeram sa folositi lista de lichidare, avand finalul configurat ca mai sus.

adi_ciobotaru
15 February 2009, 14:07
Daca respectiva lista nu ar mai fi actualizata, presupun ca am fi informati de catre producatori, nu? iar daca asa sta situatia, si nu am fost informati, rusine lor.. MARE !!!

De altfel, am observat de-a lungul anilor ca in multe cazuri in care ar trebui sa primim "newsletter" cu privire la anumite aspecte, nu primim nimic. Un exemplu: s-a descoperit in versiunea xxx ca nu mai merge bine lista yyy. S-a "corectat" scotand o noua versiune, trantita pe undea pe ftp. Dar, pe site, a ramas aceeasi versiune "stricata" pt download, iar "restul lumii" nu a fost informata printr-un mail scurt cu privire la faptul ca, pt a putea folosi lista yyy, trebuie sa ia executabilul cutare... eu am dat exemplul cu o lista, dar ma puteam referi la formulare sau altceva... au fost multe exemple de acest gen in ultimii anisori... din pacate...

Suport Tehnic
16 February 2009, 15:25
Cand vine vorba de suport tehnic in general si clientul are o problema, el este deseori sfatuit sa actualizeze programul cu ultima versiune. Acelasi lucru e valabil si la WinMENTOR, unde fiecare noua versiune contine actualizari semnificative: facilitati in plus, implementari ale schimbarilor din lege sau rezolvarea unor buguri. Un program de gestiune de o asemenea anvergura nu poate ingheta versiunea doar de dragul uniformitatii. As dori sa va asigur ca de fiecare data cand am scos build nou, schimbarile fata de versiunea anterioara au fost de gasit pe site, alaturi de kitul ultimei versiuni. Acele builduri "trantite pe undea pe ftp", cum le numiti dumneavoastra, sunt de fapt versiuni destinate exclusiv testarilor interne.

daniel
17 February 2009, 08:52
In Lista de lichidare -> Specific lista s-a introdus cate o constanta pentru fiecare contributie angajat sau angajator. Astfel, in Final document dati click-dreapta, alegeti Specific lista de unde alegeti pe rand toate contributiile si configurati ca in exemplul de mai jos:

C.A.S. angajat = <&_CAS ANGAJAT>
C.A.S. angajator = <&_C.A.S.>
CARTI DE MUNCA = <&_CARTI DE MUNCA>
FOND CONCEDII BOALA = <&_FOND CONCEDII BOALA>
FOND RISC SI ACCIDENT = <&_FOND RISC SI ACCIDENT>
FOND GARANTARE SALARII = <&_FOND GARANTARE SALARII>
FOND SANATATE angajat = <&_SANATATE ANGAJAT>
FOND SANATATE angajator = <&_FOND SANATATE>
FOND SOMAJ angajat = <&_SOMAJ ANGAJAT>
FOND SOMAJ angajator = <&_FOND SOMAJ>
IMPOZIT = <&IMPOZIT>

Pentru Impozit trebuie sa aveti bifa de Total = DA pt coloana "Impozit" si ultimul rand il scrieti ca mai sus, pt ca nu se poate importa din Specific lista. Completarea valorilor se face doar daca in prealabil sunt generate si exportate declaratiile aferente.

...cu precizarea ca mai trebuie bifat DA la "Apare si pe ultima pagina" (mai ales daca lista de lichidare e doar pe o pagina)...cam asa ceva ma interesa si pe mine, doar ca eu vreau sa se poata genera si pe fiecare angajat...

adi_ciobotaru
17 February 2009, 13:35
Sunteti amabil sa ne spuneti unde anume se bifeaza asa ceva pe da, nu de alta, dar nu gasesc... eventual, o poza, pls...

adi_ciobotaru
17 February 2009, 13:38
STOP... acum m-am prins... vedeti ca dvs ati scris la finalul fiecarei pagini, in loc sa scrieti la finalul documentului... deaceea trebuia sa bifati pe da aparitia la finalul documentului...

nu stiu in ce masura ar trebui sa apara acestea la finalul fiecarei pagini... va sfatuiesc sa scrieti sus, la finalul documentului...

daniel
18 February 2009, 09:29
STOP... acum m-am prins... vedeti ca dvs ati scris la finalul fiecarei pagini, in loc sa scrieti la finalul documentului... deaceea trebuia sa bifati pe da aparitia la finalul documentului...

nu stiu in ce masura ar trebui sa apara acestea la finalul fiecarei pagini... va sfatuiesc sa scrieti sus, la finalul documentului...

1.Intr-adevar, solutia cea mai eleganta este sa se treaca toate acele configurari in rubrica "Finalul documentului", caz in care nu mai este obligatorie bifarea DA a casutei "Apare si pe ultima pagina".
2. In cazul in care firma are putini angajati iar lista de lichidare incape pe o pagina se poate alege si varianta de a se completa configurarile la rubrica "Finalul fiecarei pagini", caz in care se bifeaza DA "Apare si pe ultima pagina" si in plus se poate modifica (nu obligatoriu) Inaltimea in mm a finalului de pagina. Rezultatul este similar.
Oricum, pe scurt, varianta normala, optima si corecta 100% este cea descrisa la pct.1.;)

adi_ciobotaru
23 February 2009, 00:35
Esential de tinut minte este ca "Completarea valorilor se face doar daca in prealabil sunt generate si exportate declaratiile aferente" ... caci stateam si ma minunam ca prostul de ce nu apar pentru luna in curs, dar pt lunile trecute apareau... apoi mi-am dat seama ... Deci, TIPARIM STATUL DE PLATA DOAR DUPA CE AM GENERAT TOATE DECLARATIILE...

VictorM
03 March 2009, 09:57
Va multumesc la toti pentru raspunsuri. Problema a fost mai mica decat a parut.

adeline_2908
15 April 2009, 11:29
Noi folosim: liste -> salarii -> salarii -> contributii -> contributii sinteza. Este o lista centralizata, pe coloana "contributie". Atentie la afisarea coloanei valoare vs valoare platitor...

Chiar la valoare vs valoare platitor intampin si eu o problema: imi imparte fondul pt accidente in 2 sume. Concret: fd acc e de 82 lei. Pe coloana valoare apare 72 lei, iar pe coloana valoare platitor -10 lei. Care ar fi explicatia?

adeline_2908
15 April 2009, 15:11
In Lista de lichidare -> Specific lista s-a introdus cate o constanta pentru fiecare contributie angajat sau angajator. Astfel, in Final document dati click-dreapta, alegeti Specific lista de unde alegeti pe rand toate contributiile si configurati ca in exemplul de mai jos:

C.A.S. angajat = <&_CAS ANGAJAT>
C.A.S. angajator = <&_C.A.S.>
CARTI DE MUNCA = <&_CARTI DE MUNCA>
FOND CONCEDII BOALA = <&_FOND CONCEDII BOALA>
FOND RISC SI ACCIDENT = <&_FOND RISC SI ACCIDENT>
FOND GARANTARE SALARII = <&_FOND GARANTARE SALARII>
FOND SANATATE angajat = <&_SANATATE ANGAJAT>
FOND SANATATE angajator = <&_FOND SANATATE>
FOND SOMAJ angajat = <&_SOMAJ ANGAJAT>
FOND SOMAJ angajator = <&_FOND SOMAJ>
IMPOZIT = <&IMPOZIT>

Pentru Impozit trebuie sa aveti bifa de Total = DA pt coloana "Impozit" si ultimul rand il scrieti ca mai sus, pt ca nu se poate importa din Specific lista. Completarea valorilor se face doar daca in prealabil sunt generate si exportate declaratiile aferente.
Chiar dc export declaratiile de somaj la final nu imi apare fondul de garantare...apare =o. Imi dati o idee?

Daniela
15 April 2009, 15:32
Verifica daca ai configurat bine contributiile si indemnizatiile. Gasesti pe ftp.winmentor.ro - WinMentor Documentatie - Solutii - Salarii configurarile corecte incepand cu anul 2009.