PDA

View Full Version : Declaratia 112 - pensionari



alexu
22 February 2011, 16:25
Pana pe 25.02.2011 s`ar putea face exportul decl. 112 si pentru cazul in care sunt angajati pensionari cu ven. profesionale ?

adi_ciobotaru
22 February 2011, 21:18
Venituri profesionale... adica pensionari care au PFA?

alexu
23 February 2011, 07:55
Nu. Angajat cu contract de drepturi de autor (incadrat la venituri profesionale) care este pensionar si nu plateste decat impozitul de 16%, fara celelalte contributii.

Citez din documentul atasat versiunii 644:
"Modulul permite momentan generarea si exportul declaratiei D112, exclusiv cazurile in care:
- angajatii se afla in somaj tehnic conform OUG 4/2010;
- angajatii au contracte multiple;
- titularii contractelor de venituri profesionale detin contract direct cu casa de pensii, sunt pensionari sau au venituri salariale (nu platesc CAS)."

Aceste exceptii ma interesau :):)
La o firma sunt aproape 200 de angajati si 2 dintre ei sunt pensionari cu drepturi de autor. As vrea sa stiu daca se poate rezolva cu ajutorul declaratiei din Winmentor sau trebuie sa incep de azi cu introdusul datelor manual, in pdf`ul de la finante :)

andrea
23 February 2011, 14:17
Cred ca ar fi interesant sa se faca un program de exportat numai salariatii fara probleme si pe cei cu probleme sa-i bagam de mana noi in PDF-ul respectiv.

Andrea

adi_ciobotaru
23 February 2011, 22:01
Angajat cu contract de drepturi de autor (incadrat la venituri profesionale) care este pensionar si nu plateste decat impozitul de 16%, fara celelalte contributii.


Si nu platiti nici macar sanatatea, care este obligatorie?
In alta ordine de idei, sper sa se rezolve, caci am mai intalnit cazuri de astfel de "angajati"...

andrea
23 February 2011, 23:50
La drepturi de autor nu se plateste sanatate pentru nimeni, isi platesc singuri.

Eu pana la urma mi-am modificat singura xml-ul si mi-a mers. Am angajati cu doua contracte de munca, unul de 6 ore si unul de 2 ore. Pe cel de 2 ore, in loc sa-mi ia 21 de zile lucrate imi lua 42 de zile (adica orele). Am modificat 42 cu 21 si a mers. Dar nu mi se pare corect sa fac eu astfel de modificari, mai ales daca voi si plati bani pentru modulul respectiv.

Spor,
Andrea

adi_ciobotaru
24 February 2011, 22:28
Aceste exceptii ma interesau :):)


Si pe mine... dar nu au legatura cu "Aplicatia DECLARATII", si cu atat mai putin cu WinMENTOR... declaratia 112 de la minister NU ACCEPTA ACELE CAZURI... nici in aplicatia A (varianta in care bagi tu datele cu mana) nu poti sa bagi persoane carora nu le retii CAS...

Tot asa, nu poti sa bagi persoane care au doua contracte in firma (ex: un contract de baza, care se baga la sectiunea A, si un contract de cenzor sau consiliu administratie care se baga la sectiunea B): iti da eroare la validare.. programul A, in care "bagi manual", nu doar programul J de verificare a xml-ului din Mentor...

Deci, concluzia e clara: fie le retineti contributia la pensii, fie stergeti respectivii angajati din WinMENTOR, de la venituri profesionale (sau la conditii de salarizare, unde ii aveti)...

Cu privire la somajul tehnic, din cate am inteles, nu mai este valabil si pentru 2011... asa ca, acest caz nu conteaza.

IN ALTA ORDINE DE IDEI, PE LA ORA 20 IN SEARA ASTA, S-A PUBLICAT PE SITE-UL MINISTERULUI O NOUA VERSIUNE A PORGRAMULUI J... nu stiu exact ce erori rezolva, caci sunt enumerate, dar cu codul erorii, nu cu textul ei :)

Sugestie catre administrator-ul forum-ului: postarile din acest thread trebuie mutate in alta parte, caci nu au legatura cu programul WinMENTOR...
Sugerez crearea unei noi sectiuni a forum-ului, sectiune numita "Aplicatia DECLARATII". In cadrul ei, ar trebui sa fie sub-sectiuni numite 112, 394, 390, 300 etc. Iar postarile de aici, ar trebui adunate si puse in sub-sectiunea 112... parerea mea...

andrea
24 February 2011, 23:04
Tot asa, nu poti sa bagi persoane care au doua contracte in firma (ex: un contract de baza, care se baga la sectiunea A, si un contract de cenzor sau consiliu administratie care se baga la sectiunea B): iti da eroare la validare.. programul A, in care "bagi manual", nu doar programul J de verificare a xml-ului din Mentor...



Eu am persoane cu 2 contracte de munca, unul de 6 ore si unul de 2 ore, le-am bagat de mana in PDF-ul inteligent, in sectiunea B si mi-a mers. Se introduce CNP-ul o singura data. Apoi se alege sectiunea B se introduc datele de pe primul contract in B.1 si apoi sub primul tabel intre B.1.1. scutiri la plata si B.2. C.N.A.P.S. apare "Adauga sectiune B.1." si se introduce si al doilea contact (asta este pentru somaj). Pentru CAS si sanatate in sectiunea B.2. se trece venitul cumulat de pe cele doua contracte.


Andrea

adi_ciobotaru
25 February 2011, 13:32
Mda, va cred, probabil ca asa este... eu ma refeream la faptul ca o persoana nu poate avea un contract in sectiunea A (ex: contract de baza), si inca un contract in sectiunea B (ex: consiliu de amdin). Pentru ca eroarea de cnp unic la validare...