PDA

View Full Version : trimitere direct prin email oferte



gabriela g.
17 February 2011, 12:04
as dori sa trimit ofertere format PDF direct pe email folosind din Mentor. Lucrez prin 2 servere si, desi am facut setarile....nu merge. Va rog sa-mi dati si mie un sfat daca va pricepeti.

multumesc mult

adi_ciobotaru
17 February 2011, 13:04
Vorbiti cu administratorul acelui server; cel mai probabil politica de securitate de acolo va blocheaza porturile pe care se trimit mail-uri... de asemenea, vorbiti cu cei care va administreaza server-ul de email... ideea este ca din Mentor se pot trimite mail-urile acestea, daca nu exista alte conditii care sa te blocheze...

Iar daca nu merge, ce mare lucru sa faceti un fisier pdf, care apoi sa il atasati la un email obisnuit dat din MsOutlook, sau Thunderbird?

gabriela g.
17 February 2011, 13:49
multumesc de raspuns. o sa mai iau odata legatura cu adminstratorul. In ultima varianta, cu salvat PDF, eu cam asa fac, dar, trebuie sa-l mut de pe serverul mare pe cel local, apoi....ma duc cu stickerul ca un chimist ce sunt( cu programele de calculator doar ma descurc, nu ma pricep chiar), il iau de pe serverul local si....il trimit de pe calculatorul meu.:( Imi cam ia timp....
mi-ar fi mai usor...direct...