PDA

View Full Version : casa amanet, urgent!!!!!!!!!!!!



ella_m
13 January 2011, 18:47
Am o mare rugaminte catre cei ce ma pot ajuta. Am preluat o societate care este casa de amanet si vreau sa stiu care sunt setarile care trebuiesc facute in winmentor pentru a putea face inregistrarea/lichidarea contractelor de amanet precum si incarcarea/descarcarea contului 8033 cu bunurile aflate in casa de amanet. :confused:
Va multumesc si astept raspuns.

Daniela
14 January 2011, 16:54
Documentatia o gasiti aici: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/case%20de%20amanet/Amanet.pdf.

ella_m
17 January 2011, 14:38
Multumesc frumos Daniela, am sa intru sa ma documentez.

ella_m
20 April 2012, 15:59
Revin cu problema mea referitoare la casa de amanet. Am consultat documentatia recomandata si am unele nelamuriri: din cate stiu eu comisionul incasat pentru imprumuturile acordate, nu este purtator de TVA. Pentru bijuteriile nerestituite si care devin marfa, stiu ca la receptia lor se calculeaza TVA doar pentru valoarea adaugata nu si pentru valoarea care a fost platita celui cara a amanetat bunul.
Va rog frumos sa ma ajutati sa fac configurarile aferente TVA-ului pentru a putea inregistra corect receptia bijuteriilor ca marfa.

adi_ciobotaru
21 April 2012, 19:42
Suport profesional (tehnic si contabil) pentru WinMENTOR: www.winmentor.ro, romana, distributie, acoperire, click pe judetul din care esti...

ella_m
25 April 2012, 14:31
Am apelat si la un distribuitor pentru suport tehnic si consultanta, si inca astept un raspuns, desi a trecut ceva vreme. Ma descurcam mai bune daca aveam o documentatie pentru configurarile ce trebuiesc facute TVA-ului in cazul marfurilor (second hand) vandute in consignatie, au acelasi regim ca si cele din casele de amanet.

ella_m
09 May 2012, 18:44
Si totusi nu ma poate ajuta nimeni cu setarea TVA-ului pentru a fi calculat doar asupra adaosului comercial???????????