PDA

View Full Version : Reglare sume balanta analitica personal



Dorado
29 November 2010, 14:00
Am urmatoarea situatie la care nu am gasit inca raspunsul. Am preluat de curand o contabilitate tinuta in WinMnetor si pana acuma platile salariilor nu s-a facut din modulul de salarii ci direct din caserie direct pe cont. Daca scot o balanta a salariatilor imi apare cum e si normal diferente. Cum as putea sa corectez in asa fel incat ce imi apare in balanta sa imi apara si in balanta analitica personal? (mentionez ca in balanta imi apare corect si gresit in cea a personalului)

georgiana
29 November 2010, 15:36
Nu cred ca se poate regla in timpul anului. Solutia ar fi ca anul viitor, dupa ce ati incheiat total situatiile pe 2010 sa faceti o rupere de firma (creare firma noua din datele firmei curente) cu 1 ian 2011, ocazie cu care veti putea lucra in Initializare solduri personal astfel incat sumele de aici sa bata cu sumele de pe conturi.

adi_ciobotaru
30 December 2010, 21:07
Daca doriti sa faceti reglarea in timpul anului, ati putea incerca sa faceti operatii de plati/incasari catre/de la personal, pentru a aduce soldurile din balanta personal pe sumele corecte, dupa care faceti note contabile diverse, pentru stornarea efectului contabil al operatiilor anterior facute.