PDA

View Full Version : preluare date identificare de pe o firma pe alta



danysgroup
25 November 2010, 16:48
Buna ziua
Am adaugat o noua firma in program si pe facturile de iesire datele de identificare ale firmei ,respectiv CUI,cont bancar,adresa si altele sunt preluate in datele de identificare ale celorlate firme existente deja. Trebuie sa schimb in cofigurari antet de fiecare data cand fac o factura fie pe o firma fie pe alta. Cum pot rezolva problema?Multumesc

georgiana
26 November 2010, 10:06
Din cate spuneti dumneavoastra, inteleg ca ati mers in antetul facturii pe aceasta noua firma si ati scris de mana datele de identificare, altfel nu vad cum sa se pastreze datele atunci cand schimbati firma emitatoare. In configurare - antet - datele de identificare ale firmei se aduc din Click dreapta - Firma - (Denumire, adresa, banca, cod fiscal etc... ) , informatii care sunt luate din fiecare firma separat, nefiind nevoie de o alta configurare de factura. Datele din antet pt firme ar trebui sa arate cam asa:
<pt=22,0>Registru comert: <&_nr>
<pt=22,0>Cod fiscal: <&_cf>
<pt=22,0>Sediu: <&b50_ad>
<pt=22,0>
<pt=22,0>Judet: <&_jd>
<pt=22,0>Cont: <&_ct>
<pt=22,0>Banca: <&_bn>
unde valorile <&_ ...> sunt cele aduse cu click dreapta dupa cum va spuneam mai sus.

danysgroup
26 November 2010, 11:58
Iti multumesc mult Georgiana,am reusit ,mai putin pentru banca (cont si denumire) si capitalul social pe care nu le-am gasit dupa ce am facut click dreapta.Pana acum aveam si adresa site si telefon insa a trebuit sa renunt tot din motivul ca se preluau pe toate firmele.Eu le-am completat manual pana acum deoarece asa mi-a aratat cel care mi-a instalat programul. Chenarul facturii este foarte deplasat spre dreapta si adresa se suprapune peste " Factura Fiscala",la mine este<pt=40,0> si nu stiu cum sa maresc dimensiunea chenarului.Multumesc mult

georgiana
26 November 2010, 13:10
Banca si contul se preiau daca se trec la constanta Banca implicita. La fel si pt. e-mail - este o constanta E-mail firma curenta. Telefonul firmei emitente se pare ca nu poate fi adus, sau cel putin eu nu am gasit. Cat despre chenar depinde de formatul facturii si de asezarea tuturor elementelor in pagina. Eu am chenarul adus printr-o formula de genul: <im={MentorAlias}chenar.bmp,17,17, 180,150>, unde Chenar.bmp este o imagine care se regaste in WinMent-New-Data, iar cele patru coordonate stabilesc unde vor fi asezate laturile chenarului. In functie de cum aveti factura, modificati cele patru coordonate pana arata OK. Sper ca v-am putu fi de folos.

danysgroup
26 November 2010, 16:48
Iti multumesc mult,mi-au fost de mare ajutor informatiile.N-am reusit cu capitalul social.
Asta inseamna sa-l modific de mana de fiecare data cand schimb firma. O alta problema pe care eu am ridicat-o celor care mi-au instalat programul sunt preluarea pe chitanta a nr.de la registrul comertului si cui-ul clientului,deoarece au devenit obligatorii aceste date pe chitanta.Mi s-a spus ca nu se poate si trebuie sa le scriu manual de fiecare data.

georgiana
29 November 2010, 09:09
Sunt foarte curioasa cine este aceasta persoana "binevoitoare" care tot va spune ca nu se poate, ca trebuie trecut cu mana, etc.... Este distribuitorul dumneavoastra sau o cunostinta? Daca tot nu cunoaste programul, ar fi bine sa se abtina din a-si da cu parerea, intrucat pun alti utilizatori ca dumneavoastra la o munca inutila.
Acum, sa revenim la problemele dumneavoastra: Capitalul social al firmei se aduce tot din click dreapta - Firma - Capital Social, daca aveti trecute datele in definirea firmei si l-ati pozitionat corect, imposibil sa nu apara. Langa celelate date ale firmei in configurare antet, ar trebui sa aratae sub forma: Capital social: <&_cs> .
Se pot aduce pe chitante o serie de informatii privind clientul, inclusiv cele doua variabile de care spuneti. Acestea se aduc prin click dreapta - Specific lista - Cod fiscal, NR. reg com... sau ce informatii doriti referitoare la client. In configurare antet la chitanta ar trebui sa arate cam asa:
Am primit de la: <&_PLATITOR>, Cod fiscal: <&_COD FISCAL>, Nr. reg.com.: <&_NR. REG COM.>,adresa: <&_ADRESA> ........
Cred ca ati prins ideea de unde si cum se aduc informatiile pe facturi si pe chitante. Sunt foarte multe variabile care pot fi aduse pe documente prin configurare, trebuie doar sa stiti unde sa le cautati si cum sa le pozitionati, nu e chiar asa de greu.

Daniela
29 November 2010, 12:46
Domnule Danysgroup, permiteti-mi sa ma indoiesc de faptul ca "cei care v-au instalat programul" sunt distribuitori directi WinMENTOR, deoarece sunt convinsa ca ar fi stiut aceste informatii elementare.

danysgroup
29 November 2010, 16:28
Firma se numeste TH Junior,reprezentantii care au venit sunt din Bucuresti.Se poate chema o alta firma pentru service ?

Irina
30 November 2010, 09:08
Haideti sa facem niste precizari ...firma producatoare Winmentor este intr-adevar Th Junior, dar in teritoriu sunt reprezentati de alte firme care implementeaza programul si ofera service celor care au nevoie. Din postarea dvs se intelege ca firma Th Junior nu v-a acordat asistenta de care ati avut nevoie si cred ca le faceti o nedreptate.