PDA

View Full Version : liste incasari



ruralo
11 November 2010, 07:50
Ajutati-ma si pe mine! Am un soft cu care de un un terminal mobil se fac incasari pe teren. Prin intermediul DocImpServ-arului se face transferul incasarilor in Mentor. Desi sunt in perioada de testari, un lucru nu imi convine. Daca in cassa incasarile facute direct in Mentor de pe o zi imi apar intr-o singura lista, cele facute cu aplicatia imi apare detaliata, deoarece cel care are softul spune ca fiecare tranzactie e transmisa la sfarsitul fiecarei zile sub forma de fisiere independente. Ganditiva daca de pe teren se vor face zilnic cate 20-30 de incasari cum o sa ini apara in Registrul de cassa de la sfarsitul lunii.
Intrebarea este cum se poate si unde anume se poate configura o lista (!?) in care sa fie transmise incasarile de pe terminal decate ori acestea se vor face, astfel incat in Registrul de cassa sa apara doua fisiere de chitante in aceeasi zi: una din terminal si alta direct din Mentor (deoarece sunt doi incasatori si numarul de chitante difera).
Sper ca am fost explicit in legatura cu situatia existenta!

DragosE_WT
12 November 2010, 11:44
Intr-adevar, direct in Date, Trezorerie, Cassa vor aparea multe linii; dar, in Liste, Trezorerie, Registru de casa, vor aparea tot atatea in ambele cazuri. Teoretic, aici conteaza. In plus, in macheta din Date, dand click dreapta pe un rand existent, apare optiunea de Cautare, care va deschide un tabel cu detalierea tuturor tranzactiilor din registrele cumulative.

Ca solutie pentru identificarea tranzactiilor de le sediu fata de cele de pe palm, puteti:
- crea o casa diferita;
- folosi alte initiale decat RC la document;
- puteti folosi campul de Agent incasator;
- puteti folosi carnete de documente.