PDA

View Full Version : gestiune global valorica



claudiap
26 September 2010, 17:28
In cazul evidentei global valorice observ ca nu-mi descarca gestiunea la iesiri pe factura si bonuri fiscale.Ce trebuie sa selectez?

Multumesc anticipat!

georgiana
27 September 2010, 09:26
Vanzarea se poate opera pe facturile de iesire sau pe monetare. Diferenta intre cele doua
documente consta in faptul ca pe factura, la pret de vanzare, se scrie valoare fara TVA iar pe monetar valoarea inclusiv TVA. Pe ambele machete, pe pagina de livrare, se scrie la Pret de inregistrare valoarea inclusiv TVA si se da dublu-click pe coloana OK pentru a se calcula si pretul de achizite.
Aveti toata documentatia aici: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/marfuri%20valorice/Marfuri%20valorice.pdf

claudiap
26 November 2010, 09:57
Buna ziua!

Am introdus la una din firme gestiunea global valorica si nu-mi face descarcarea gestiunii.
Profiulul este vanzare en gross, deci am introdus soldul la marfa in depozit valoric, respectiv soldul 371 din ultima balanta, apoi am creat vanzari marfa pt facturile d eiesir.Problema apare atunci cand la livrare introduc pretul d evanzare, deoarece descarcae ao face la acelasi pret, adica la cel d evanzare.
Ce trebuie sa fac?Va rog spuneti-mi pasii!
Multumesc anrticipat!

claudiap
26 November 2010, 10:12
Va rog dati-mi un sfat!

georgiana
26 November 2010, 10:54
Care este problema de fapt: nu face notele contabile de descarcare? sau faptul ca la livrare calculeaza pretul de achizitie acelasi cu pretul de vanzare?

claudiap
26 November 2010, 10:57
Care este problema de fapt: nu face notele contabile de descarcare? sau faptul ca la livrare calculeaza pretul de achizitie acelasi cu pretul de vanzare?

Exact, la livrare pret de achizitie= pret livrare

georgiana
26 November 2010, 11:30
In primul rand nu este indicat sa tineti evidenta global valorica la un depozit en-gross, ar trebui cantitativ - valoric si atunci aduce automat pretul de achizitie la livrare. In orice caz, indiferent de metoda, fiind marfa in depozit, pretul de achizitie trebuie sa fie egal cu pretul de inregistrare, diferit poate fi pretul de vanzare, diferenta inregistrandu-se direct pe 707. Dar, daca tot ati inceput asa, o solutie ar fi ca pe facturile de iesire sa treceti pe document pretul de vanzare (cat il calculati dumneavoastra ca este), iar la pret de inreg si pret de achizitie sa treceti de mana valoarea cu care le-ati achizitionat - cele doua vor fi egale. Nu se poate calcula automat diferenta intre cele doua la valoric.
Ex. Achizitionez de 500 lei - pret achiz=pret inreg = 500. Vand aceste marfuri cu 700 de lei sa zicem (pe fac de vanzare pun Pu dest 700), pe livrare la Pu inreg=Pret achiz = 500.