PDA

View Full Version : Schimbarea cotei de TVA in metoda de gestiune valorica



admin
21 September 2010, 16:36
In metoda de gestiune valorica, inchiderea automata efectuate de WinMENTOR la sfarsitul lunii conform coeficientului K nu lua in calcul valoarea TVA-ului neexigibil. Formula aplicata pana acum (fara TVA neexigibil) si cea cu TVA neexigibil aveau acelasi rezultat deoarece proportiile TVA-ului in sold, in intrari si in iesiri erau aceleasi (19%).

Formula fara TVA neexigibil:
K = TSC 378 / TSD 371
K x SFD 371 = SFC 378

Formula cu TVA neexigibil:
K = TSC 378 / (TSD 371-TSC 442.08)
K x (SFD 371-SFC 442.08) = SFC 378

In urma trecerii la TVA = 24% s-a schimbat proportia TVA-ului in sold fata de proportia TVA-ului in intrarile din tot anul. Astfel, nu se mai potriveste formula fara TVA neexigibil. In urmatoarea versiune de WinMENTOR se va introduce o constanta care va da posibilitatea de a opta intre cele 2 metode. Acest lucru va fi posibil daca aveti evidentiat TVA-ul neexigibil separat pe cote de TVA (separat pe 9 si 24). Astfel, in luna iulie si august, dupa trecerea la 24%, nu este corecta inchiderea la valoric. De aceea, pana la urmatoarea versiune, va recomand sa scoateti setarile de inchiderea automata la valoric si sa faceti manual inchiderea conturilor conform K-ului calculat manual. Pentru renuntarea la inchiderea automata trebuie setata constanta “Corectie automata coeficient adaos” = NU.
Odata cu noua versiune vom reveni si cu instructiuni privind noile setari necesare pentru inchiderea automata.

Daniela
15 October 2010, 15:33
In versiunea 630.09 (15.10.2010) s-a introdus constanta ?Utilizare TVA neexigibil pentru inchidere automata prin coeficientul K? care determina metoda prin care se calculeaza coeficientul de corectie.

claudiap
19 October 2010, 15:26
In versiunea 630.09 (15.10.2010) s-a introdus constanta ?Utilizare TVA neexigibil pentru inchidere automata prin coeficientul K? care determina metoda prin care se calculeaza coeficientul de corectie.

Si eu sunt interesata de raspuns

admin
19 October 2010, 16:49
Stimata D-na/D-ra, nu este o intrebare, este o afirmatie. ;)

claudiap
19 October 2010, 17:06
Stimata D-na/D-ra, nu este o intrebare, este o afirmatie. ;)


Multumesc. Spuneti-mi, va rog, trebuie sa modific constantele sau instalez doar versiunea.

georgiana
20 October 2010, 09:36
Trebuie sa schimbati versiunea, sa dati actualizare constate si apoi veti gasi si constanta respectiva la Constante generale - Conturi sintetice identificare stoc.

Daniela
21 October 2010, 13:50
In versiunea 630.09 (15.10.2010) s-a introdus constanta ?Utilizare TVA neexigibil pentru inchidere automata prin coeficientul K? care determina metoda prin care se calculeaza coeficientul de corectie.

Aceasta constanta trebuie pusa pe DA si rulat din Service > Refacere stocuri/solduri.

claudiap
28 October 2010, 09:49
Aceasta constanta trebuie pusa pe DA si rulat din Service > Refacere stocuri/solduri.


Va rog mult lamuriti-ma, fiidca nu mai inteleg nimic.

Am sunat la unul din distribuitorii winmentor si mi s-a spus ca pentru gestiunea global valorica nu trebuie sa fac decat sa instalez varianta noua si apoi sa dau actualizare constante, desi inainte imi setase anulare efectuare automata constanta k.


Deci, va rog mult spuneti-mi pasii.

Daniela
28 October 2010, 10:58
Avand in vedere ca noua versiune de WinMENTOR regleaza problema anterioara a inchiderii automate prin coeficientul k, trebuie dat intr-adevar actualizare constante si setat din nou corectia automata si constanta despre care va spuneam mai sus.