PDA

View Full Version : Fisa analitica partener / taxare inversa



mradui
02 September 2010, 17:08
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea unei facturi intracomunitare.
La mine se pare ca desi bifez Taxare inversa, la total factura imi pune suma cu tot cu TVA. Daca ne uitam la inregistrarile contabile s-ar parea ca sunt ok

371.01-401
442.06-442.07

problema mea este ca pe fisa analitica parteneri imi pune facturile cu tot cu tva, se pare ca nu stie ca e taxare inversa si nu trebuie sa aiba tva si imi denatueaza rulajul pe partenerul respectiv ( incomod totodata sa tot calculezi factura fara tva cand faci platile dupa fisa respectiva)
tara din care face parte partenerul e stat european e bifat acest lucru in nomenclator, e bifat taxare inversa la intrari.........

ma puteti ajuta cumva?
multumesc

daniel
02 September 2010, 17:32
Probabil e din cauza ca Partenerul nu are configurata "Țara" ca fiind din UE (in Nomenclator Partener -> Fisa de partener -> Localitatea etc. Unde introduceti factura? In "Intrari facturi" sau in "Intrari din import?"

mradui
03 September 2010, 08:24
tara e bifata in nomenclator, insa facturile se baga la intrari si nu la intrari din import, am incercat cu facturi din import si merge , pe fisa analitica imi arata acum valoarea facturii in euro fara tva, in lei la fel fara tva.

Multumesc