PDA

View Full Version : Limita maxima Contributia pentru concedii si indemnizatii (CCI) cf. OUG 158 din 2005



daniel
17 August 2010, 15:23
Cf. OUG nr.158 din data 17-11-2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate:
"Art. 6
(8) Baza lunara de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) nu poate fi mai mare decat produsul dintre numarul asiguratilor din luna pentru care se calculeaza contributia si valoarea corespunzatoare a 12 salarii minime brute pe tara."

Exista posibilitatea ca la "Baza de calcul maxima" a contributiei CCI sa se introduca o formula care sa calculeze (Nr. asigurati din luna x Salar minim brut x 12, toate sunt cunoscute) si sa compare aceasta baza cu totalul brut, urmand a constitui CCI la nivelul corect?
Multumesc

ada
18 August 2010, 11:05
Mentorul tine deja cont de acest plafon de care vorbiti, adica minim pe economie x 12. Se aplica la fiecare angajat care beneficiaza de concediu medical.

daniel
18 August 2010, 16:05
Mentorul tine deja cont de acest plafon de care vorbiti, adica minim pe economie x 12. Se aplica la fiecare angajat care beneficiaza de concediu medical.

Evident ca vorbim de lucruri diferite.
Eu ma refer la baza de calcul a contributiei CCI care se datoreaza de catre angajator indiferent daca exista sau nu concedii medicale in luna respectiva si care este limitata cf. OUG 158 la maximul dintre:
a) total venituri brute pt. toti angajatii, daca aceasta suma este mai mica decat suma rezultata prin inmultirea nr. salariati asigurati in luna respectiva x salariul minim brut pe tara x 12
b) Nr. salariati asigurati x salariul minim brut pe tara x 12, (in caz contrar, cand totalul brut > suma rezultata prin formula)
Am atasat un exemplu pentru 2 salariati si 500.000 RON/luna brut fiecare.
Prin urmare, raman la parerea ca Mentorul nu calculeaza automat aceasta limita si prin urmare constituie contributia lunara CCI ca 0,85% din total venituri brute, nelimitat. In cazul in care totusi se poate configura Mentorul astfel incat sa calculeze si sa constituie corect contributia CCI, rog pe cineva sa-mi explice cum se face.

adi_ciobotaru
19 August 2010, 00:55
Solutia emipirica ar fi sa dati detalii la configurarile respectivei contributii, iar la baza de calcul maxima, sa puneti 28800 daca aveti 4 angajati sau 36000 daca aveti 5 angajati, si asa mai departe... adica, contabilul pune cu mana limitarea si isi asuma responsabilitatea pentru acest lucru, neexistand pe viitor reprosuri de genul "asa a calculat programul".

Desigur, inainte de asta, trebuie sa fiti sigur ca respectivul alineat 6 pct 8 mai este inca in vigoare, in forma pe care ati postat-o dvs... caci, din cate vad, ordonanta respectiva a fost alterata de zeci de alte legi, in intervalul 2005-2010...
Bafta.

daniel
19 August 2010, 11:08
Articolul respectiv este inca in vigoare, de altfel, dupa cum se putea vedea din atasamentul postat anterior acesta este modul in care se calculeaza contributia respectiva chiar cu programul pus la dispozitie de CASS.
Am atasat si un extras din OUG 158 din 2005 actualizat pana la zi (textul integral era prea mare pt. upload).
Solutia propusa este intr-adevar "empirica" si e din ciclul romanesc "merge si asa". Oricum banuiesc ca nu se va schimba prea curand. Cat despre asumarea raspunderii nu cred ca e chiar asa cum spuneti pentru ca altfel propun sa ne intoarcem la vremurile in care contabilitatea se tinea "de mana" si cand sunt convins ca nu existau erori :). Contabilul are tocmai responsabilitatea de a verifica, a se asigura si a fi raspunzator ca datele rezultate in urma procesarii automate sunt corecte dar asta nu cred ca inseamna ca nu trebuie sa existe calcule automate.

daniel
22 August 2010, 11:28
Nici macar solutia empirica sugerata nu functioneaza in cazul meu (v619.4). Daca cumva functioneaza pe v609.1 rog sa postati aici ca sa stiu si sa revin la ea. Orice suma as trece la "Baza de calcul maxima", mentorul calculeaza 0,85% la total venituri brute, deci incorect. Reglarea prin note contabile nu ar rezolva problema decat partial, pentru ca mai grav este ca declaratia FNUASS este generata gresit. Chiar nu s-a mai lovit nimeni de aceasta problema? Rog Suportul Tehnic/Dezvoltatorii aplicatiei sa verifice cele constatate si sa dea un raspuns: ori nu fac eu ceva bine ori intr-adevar problema este reala, caz in care as dori sa stiu daca si in cat timp se va remedia. Se pare ca oricum cel putin pt. IULIE va trebui sa folosesc aplicatia pusa la dispozitie de CASS ceea ce este extrem de neplacut.
Multumesc.

Daniela
01 September 2010, 09:57
Buna, Daniel. Imi cer scuze ca iti raspund cu intarziere, dar am verificat si programul calculeaza corect. Din cate inteleg te referi la valoarea afisata pe grila de likidare, de la fiecare angajat in parte, insa daca te uiti pe nota contabila vei vedea ca tine cont de plafon. La fel se intampla si pe lista de Contributii sinteza, lista de likidare si declaratie unde baza de calcul este plafonata la 12 salarii minime pe economie.
Specific si necesitatea utilizarii constantei generale de salarizare "Baza de calcul contrib. CB fara plafon" care trebuie sa fie setata pe NU.

daniel
01 September 2010, 21:40
Specific si necesitatea utilizarii constantei generale de salarizare "Baza de calcul contrib. CB fara plafon" care trebuie sa fie setata pe NU.

Multumesc pentru raspuns, aproape ca nu mai speram sa vina dar mai bine mai tarziu :). Se pare ca problema era generata de setarea constantei respective eronat pe "DA".

adi_ciobotaru
12 September 2010, 01:00
Nu stiu cum este in versiunile mai noi, dar in 612.2, daca creezi o firma noua, constanta respectiva se pune automat pe DA... daca si in versiunile mai noi este asa, cred ca ar prinde bine o modificare in program, sa se puna automat pe NU.