PDA

View Full Version : Eroare inchidere luna - contul 4428



contfin_contabilitate
02 April 2024, 09:43
Buna!
Am eroarea asta la o firma; cand incerc sa preiau datele, imi apare in mod repetat aceasta notificare legata de contul de TVA. Am vazut ca este o eroare intalnita, dar nu stiu cum sa o rezolv si am nevoie de ajutor :(
Multumesc anticipat!

1576

Irina
02 April 2024, 09:52
Pare a fi pe o factura, verificati un pic pe caracterizarea contabila a articolului sa vedeti ce ati pus, ca pare ati facut analitice la 4428 care nu se potrivesc cu ce aveti in caracterizari 1577

contfin_contabilitate
02 April 2024, 10:08
Am verificat, dar nu mi dau seama unde ar fi problema, nu am patit nimic de genul pana acum. Nu am creat analitice la 4428, dar cand m am intors in luna anterioara, mi a aparut eroarea

DragosE_WT
04 April 2024, 11:32
Verificati si configurarea contabila a partenerului in partea de jos, la TVA neexigibil. Daca partenerul este cu TVA la incasare, incearca sa-l puna pe analiticul cu terminatia din configurare.

Gabriel Mihalcea
04 April 2024, 11:56
Daca furnizorul dvs este platitor de TVA la incasare chiar daca dvs aplicati TVA normal, WM trebuie sa pun TVA neexigibil si aveti o problema fie pe analiticul contului 4428 fie pe configurarea contabila la parteneri.