PDA

View Full Version : Export numărul de comandă īn e-Factura



claudiu.mirica
02 April 2024, 08:42
Buna ziua,

Cum putem utiliza opțiunea de mai jos ? Este pentru numărul de comandă primit de la client (permite si pentru numere de comandă cu 10 caractere)?
• A fost introdusă posibilitatea exportului numărului de comandă īn e-Factura īn
cāmpul BT-13 cānd se lucrează pe fluxul: emitere comandă, emitere aviz la
comandă şi factura la aviz;

IulianC
02 April 2024, 10:10
Buna ziua,
Trebuie sa aveti o comanda pentru care sa generati aviz sau factura.

claudiu.mirica
02 April 2024, 10:16
Da noi lucram cu comenzi -> avize -> factura , in momentul de fata numarul de comanda primit de la client este pus la observatii la articol in comanda ( este format din 10 caractere , mentorul permite maxim 9) . O solutie pentru aceasta situatie ? Cred ca in BT-13 este luat in considerare numarul de comanda creat de carnetul de documente ?

claudiu.mirica
23 April 2024, 09:02
Buna ziua ,

Am creat un nou carnet .
Am observat ca plaja de numere este de la 1 la 1.999.999.999. Se poate modifica aceasta plaja pana la maxim 9.999.999.999 ?

Irina
23 April 2024, 09:45
Maximul ar fi 9 numere, deci fara acel 1 in fata merge struna. :)

claudiu.mirica
23 April 2024, 09:53
Da, īnțeleg, īnsă avem clienți care utilizează 10 numere și doresc ca aceste comenzi să apară pe e-factura īn secțiunea destinată comenzii.
Īn trecut, am īnregistrat aceste comenzi īn secțiunea 'Observații articol', dar avānd īn vedere cerințele ANAF privind e-factura...

claudiu.mirica
23 April 2024, 11:33
Am făcut o modificare. Am eliminat utilizarea carnetelor pentru comenzi. Acum introduc direct numărul de comandă primit īn cāmpul 'Serie Document'. Este posibil să preluăm seria documentului pe avizul de expediție ca observație?

claudiu.mirica
17 June 2024, 12:05
Bună ziua,

Deși urmăm toți pașii pentru a afișa numărul de comandă pe e-factură, mentorul nu adaugă īntotdeauna acest număr īn fișierul XML. Atașez imagini pentru clarificare.
1614


1615

IulianC
17 June 2024, 15:35
Buna ziua, am verificat si nu vad sa fie probleme.
Pentru campul OrderReference - modul de lucru presupune emiterea unei comenzi din Comercial - Comenzi de la clienți – urmānd să fie generată factura fie direct din comandă, fie se emite aviz la comandă și factura la aviz.

claudiu.mirica
18 June 2024, 10:48
Bună ziua,

Urmăm toți pașii (de la comandă pānă la facturare). Īn 90% din cazuri, mentorul aduce informația īn OrderReference, īnsă avem situații cānd aceasta nu este adusă.

chanel
18 June 2024, 17:33
Buna ziua,

Ar fi bine ca pe macheta facturii sa se evidentieze aceste campuri cu nr comenzii, contractului , aviz si alte observatii cu optiunea de a le pune si manual, fara preluare.
In acest mod utilizatorul vede daca informatiile pe care le cere clientul sunt transmise corect.

claudiu.mirica
19 June 2024, 08:17
Poți să le verifici din XML. Īn momentul de față, procedez la fel. Este puțin mai complicat, dar sunt cerințe obligatorii ale clienților și trebuie incluse īn XML.

chanel
19 June 2024, 20:15
Eu am vrut sa spun ca ar fi bine ca pe macheta facturii din program sa apara campurile BT-12, BT-13, BT-16 cu numerele de ordine preluate din contracte , comenzi si avize . Aceste numere sa poata sa fie adaugate si manual in cazul in care te grabesti si nu ai timp sa inregistrezi contractul , comanda sau ai alt program unde efectuezi aceste inregistrari.
Si presupun ca o data ce aceste inregistrari apar pe macheta facturii ele vor putea fi preluate mai usor in E-factura.