PDA

View Full Version : Export numărul de comandă în e-Factura



claudiu.mirica
02 April 2024, 08:42
Buna ziua,

Cum putem utiliza opțiunea de mai jos ? Este pentru numărul de comandă primit de la client (permite si pentru numere de comandă cu 10 caractere)?
• A fost introdusă posibilitatea exportului numărului de comandă în e-Factura în
câmpul BT-13 când se lucrează pe fluxul: emitere comandă, emitere aviz la
comandă şi factura la aviz;

IulianC
02 April 2024, 10:10
Buna ziua,
Trebuie sa aveti o comanda pentru care sa generati aviz sau factura.

claudiu.mirica
02 April 2024, 10:16
Da noi lucram cu comenzi -> avize -> factura , in momentul de fata numarul de comanda primit de la client este pus la observatii la articol in comanda ( este format din 10 caractere , mentorul permite maxim 9) . O solutie pentru aceasta situatie ? Cred ca in BT-13 este luat in considerare numarul de comanda creat de carnetul de documente ?

claudiu.mirica
23 April 2024, 09:02
Buna ziua ,

Am creat un nou carnet .
Am observat ca plaja de numere este de la 1 la 1.999.999.999. Se poate modifica aceasta plaja pana la maxim 9.999.999.999 ?

Irina
23 April 2024, 09:45
Maximul ar fi 9 numere, deci fara acel 1 in fata merge struna. :)

claudiu.mirica
23 April 2024, 09:53
Da, înțeleg, însă avem clienți care utilizează 10 numere și doresc ca aceste comenzi să apară pe e-factura în secțiunea destinată comenzii.
În trecut, am înregistrat aceste comenzi în secțiunea 'Observații articol', dar având în vedere cerințele ANAF privind e-factura...

claudiu.mirica
23 April 2024, 11:33
Am făcut o modificare. Am eliminat utilizarea carnetelor pentru comenzi. Acum introduc direct numărul de comandă primit în câmpul 'Serie Document'. Este posibil să preluăm seria documentului pe avizul de expediție ca observație?