PDA

View Full Version : Durata normala de lucru la privati



Laura07
09 August 2010, 10:04
Intrebarea asta este pentru Adi Ciobotaru dar nu numai.
Prin luna noiembrie 2009 am vazut ca ai spus la un moment dat pe forum ca durata normala de lucru la privati este de 9 ore pe zi.
Eu nu stiam asa ceva si m-ar interesa unde anume scrie asta.

adi_ciobotaru
09 August 2010, 18:51
Nu mai stiu unde sau ce am scris... nici nu inseamna ca as fi avut dreptate...
Oricum, ideea este ca norma de lucru la "privati" se stabileste prin contract... poate sa fie 7 ore, 3 ore... 9 ore ar include si o pauza la mijloc, dupa judecata mea...
Oricum, ca sa va raspund la intrebare: documentul care cred eu ca ar putea fi consultat ar fi contractul colectiv de munca la nivel national... probabil ca acolo ati putea afla care sunt consecintele daca se lucreaza 9 ore, cum ar trebui sa se plateasca sau nu ore suplimentare, etc... dupa care, mai intervine si discutia masurii in care acele prevederi sunt respectate, etc...
Personal, nu stiu... sincer, presupun ca nu e voie sa se treaca in contract o durata mai mare de 8 ore, insa nu pot fi 100% sigur... intrebati contabilul dvs.
Chiar, daca gasiti ceva referitor la acest subiect, dati-mi de stire... din cate au auzit eu, ar exista anumite ramuri economice in care durata normala este de 7 in loc de 8, datorita specificului muncii... daca cumva aflati si de cazul invers, de 9 ore, dati de stire :)

LE: am gasit postarea respectiva... era un exemplu ipotetic in care aberam si eu putin, cu scopul de a fi diferenta mai mare intre diverse durate ale normelor (3 ore, 4 ore, 6 ore etc); Vedeti ca, in continuarea ideii, prezentasem modul de calcul al nr. de angajati (caci despre asta era vorba in postare), luand in calcul o norma de 8 ore, desigur; am si ajustat alineatul 1 al postarii... poate ar fi trebuit sa sterg alineatul acela, nu stiu... dar, oricum, e veche... :)