PDA

View Full Version : bilant



ramoconta
02 August 2010, 09:13
buna,
vreau sa stiu daca pot genera bilantul acum la iunie din mentor
si daca da cum fac asta.
Mersi

Irina
02 August 2010, 10:28
Cred ca este suficient sa fiti in luna iunie in mentor si puteti genera bilantul fara probleme.

Daniela
20 August 2010, 14:53
LISTE > Contabile - Bilant.

petrisor
13 May 2011, 09:18
Am inteles ca va fi inclus bilantul in modulul declaratii. Va aparea versiunea in timp util pentru depunerea acestuia la 31.05.2011 ?

petrisor
26 May 2011, 13:39
Deci, se pare ca nu. Macar la urmatorul bilant.

sorin_ionitza
02 March 2012, 01:00
In acest moment Metor-ul poate genera bilantul anului 2011 conform reglementarilor in vigoare? Nu am mai incercat demult.

petrisor
16 May 2012, 13:37
Se pare ca inca e in faza de testare.

Dorado
30 July 2012, 09:07
Am nevoie de un pic de ajutor, primesc o eroare cand apas butonul de adauga din programul de declaratii, sectiunea bilanturi.
Mentionez ca am pus in directorul data fisierele din arhiva "BILANT 09.07.2012", am facut service structuri, si am ultimele versiuni atat pe winmentor cat si pe declaratii.
Initial eroarea a fost ca lipseste fisierul dbclient.dll, si dupa ce am pus fisierul in directorul unde se afla si winmentor.exe, cand dau adauga imi apare mesajul: Class not registered, urmate de un ecran mic in care scrie doar atat: "CreateSectiune" cu un buton OK. Acest ultim ecran apare de mai multe ori ca in final sa apara eroarea "Acces violation at address ..."
Eu am presupus ca este vorba de dbclient.dll asa ca l-am inregistrat cu comanda "REGSVR32 "C:\WinMent\dbclient.dll" ", insa eroarea este aceiasi. Poate cineva sa ma ajute????

danyela
31 July 2012, 14:55
Am avut tot asa eroarea cu dbclient.dll, dar am copiat simplu fisierul in winment de pe server pe calculatorul pe care fac declaratia si a mers apoi bilantul (am dezarhivat bilantul si in data pe server si in data pe calculatorul local).

Dorado
08 August 2012, 09:47
Am avut tot asa eroarea cu dbclient.dll, dar am copiat simplu fisierul in winment de pe server pe calculatorul pe care fac declaratia si a mers apoi bilantul (am dezarhivat bilantul si in data pe server si in data pe calculatorul local).

Am zis ca am facut asta si nu m-a ajutat cu nimic. Eroare care imi apare is "Class not registered".
Are careva alta solutie?

ada
08 August 2012, 12:06
Pentru unii utilizatori e suficient sa copie fisierul respectiv, pentru altii nu. Solutia pentru a doua categorie este sa faca un upgrade de bde. Gasiti pe ftp-ul de pe site-ul Winmentor un utilitar pentru acest lucru - ftp:/WinMentor/Tools/BDE/BDE_Upgrade/

Dorado
10 August 2012, 11:17
Ada, se pare ca de aici era problema.
Insa problema mea ce mai mare este ca bilantul pe care programul il genereaza este o porcarie.
Asta doar pt nu ni se da voie sa creem noi asocieri cu forumlarele din bilant. Spre exemplu contul 473 este bifunctional intradevar, dar apare in F10 in 3 locuri. Ce se intampla daca eu am o suma de clarificat catre un furnizor (sold creditor), o suma de clarificat de incasat de la un client (sold debitor)? Daca eu tin evidenta lor pe conturi analitice si vreau sa le evidentiez in bilant ca datorii respectiv creante nu am cum sa le asociez. Daca mi s-ar da voie sa creez doua tipuri de asocieri analitice la 473, pe care sa le numesc sa zic 473 debit si 473 credit si sa le spun la fiecare unde sa includa in calcul ar fi ceva.
Sau 4428, desi intradevar mi-l scade din stoc (in general asa se intampla si in realitate), programul il calculeaza si pe randul de datorii (F10R11).
Sau, desi am analitice pe 472 (de reluat intr-un an si mai mari de un an) nu am nici o posibilitate sa specific care suma se duce si unde

Concluzia mea este: decat sa stai sa descoperi erorile mai bine stai si il faci cap coada in formularul ANAF. Ceea ce au creat cei de la Mentor e doar ca sa nu zica lumea ca nu au scos si ei pt generare bilant.

Solutia pe care o vad eu viabila este asta:
- Pe structura actuala de asocieri sa putem crea noi asocieri analitice, la care sa putem asocia UNA sau MAI MULTE asocieri catre bilant care sa contina semnul (+) sau (-) precum si coordonata (de ex. F10R11)

adi_ciobotaru
19 September 2012, 09:39
Salutari.
Propunerile dvs sunt binevenite. Probabil se vor incerca pe viitor, daca solutiile tehnice vor permite...
Insa, va invit sa fim realisti si sa privim si partea buna a lucrurilor.

Sa fim realisti: nici un program nu va putea vreodata sa "faca" un bilant in mod complet pentru orice tip de activitate al unei societati comerciale. Ganditi-va ca sunt multe lucruri de tratat, care sunt specifice fiecarei societati in sine (oricum, asocierea dintre planul de conturi al firmei si planul standard, este o idee geniala)... spre exemplu, unele firme trebuie sa detalieze creantele si datoriile cu strainatatea, pe intervale de vechime, altele au diverse situatii in 4428, in 473, in 461 etc. (spre exemplu, noi avem 8 analitice in 473, cu functionalitati diferite)

Sa privim si partea buna a lucrurilor:
- exista posibilitatea ajustarii valorilor, nu doar in Aplicatia Declaratii, ci inclusiv in programul de la minister cu care sunteti familiarizat.
- se aduc soldurile anterioare, se aduc soldurile curente... nu mai trebuie sa aduni tona de conturi...
- ceea ce s-a creat, nu este doar "de ochii lumii": la o societate cu profil de activitate simplut sau "relativ standard", bilantul merge ok cap-coada...

Daca ar face programul totul, prin 5 click-uri, atunci expertul contabil pentru ce ar mai exista? Click-uri pe niste butoane poate da si o maimuta :)
Trebuie facute ajustari manuale; intotdeauna vor fi cazuri in care vor trebui facute, chiar daca se implementeaza diversele propuneri (pe care si eu le sustin)...

Eu zic sa privim, totusi, cu incredere spre viitor...
Cu bine.

Dorado
19 September 2012, 09:58
Nu am vrut in nici un caz sa insinuez ca aplicatia de bilant ar trebui sa ne faca noua toata treaba. Insa, sunt anumite patern-uri care se vor pastra de la un an financiar la altul, cum ar fi conturi analitice create special pt evidentierea lor distincta in bilant. Daca aceasta matrice ar putea fi salvata undeva ne-ar ajuta mult mai mult.
Dar, stiu ca se cere prea mult, stiu ca an de an raportarile financiare se schimba insa ca si concept ele probabil vor ramane tot la fel (ex captial=activ-pasiv).

Eu insa nu despre asta vorbeam, eu vorbeam de solutia dv. de bilant care mai mult incurca. Din pacate acele greselile care trebuie corectate sunt multe si necesita un efort cu mult mai mare decat daca as face bilantul in formularul ANAF. Intr-un fel cred ca "efortul" ar fi justificat doar daca acestea ar putea fi memorate si refolosite (exact ce vb mai inainte), dar asta presupune manevrabilitate, lucru pe care programul dv. nu il ofera inca.

Cu stima,
Eugen