PDA

View Full Version : eroare efactura



agricom
08 January 2024, 19:55
Unable to create directory. am aceasta eroare la facturi iesiri, cand apas butonul efactura. va rog sa ma ajutati cu un sfat.

IulianC
09 January 2024, 09:26
Buna ziua, posibil sa nu aveti completata constanta cu "Director salvare facturi in format electronic (eFactura)".
Va atasez un link catre documentatia pentru configurare efactura:
http://download.winmentor.ro/WinMent...0e-factura.pdf

alexu
09 January 2024, 09:49
http://download.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/20_e-Factura/

simona4mihaela
11 January 2024, 15:36
Buna ziua,

La societate platitoare de TVA am aceasta eroare ”E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-O-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where the VAT category code (BT-118) is Not subject to VAT shall be 0 (zero).” cand vreau sa generez XML-ul pt e-factura.
Este de la mine sau inca se mai lucreaza la validari?

Multumesc!

Irina
11 January 2024, 15:40
Verificati sa aveti ro-ul firmei dvs trecut la datele firmei. Mesajul apare de obicei cand aveti trecut doar numarul fara RO in fata.

simona4mihaela
11 January 2024, 15:52
Verificati sa aveti ro-ul firmei dvs trecut la datele firmei. Mesajul apare de obicei cand aveti trecut doar numarul fara RO in fata.

Acum functioneaza...aveti dreptate.

Multumesc din suflet!

cesca
15 January 2024, 15:31
Anul trecut cand emiteam e-facturi in relagtia cu B2G,le vizualizam si in iesiri(e-factura).Acuma facturile trimise in e-factura nu mai apar la iesiri(e-factura),ci doar la iesiri.E corect asa?

Irina
15 January 2024, 15:49
Nu ar trebui sa nu apara. Vom cerceta situatia.

alexadi
15 January 2024, 16:11
M-am uitat si eu si asa este daca sunt B2B nu apar in iesiri,facura fiscala (e-facturare) daca sunt B2G apar cred ca are legatura cu bifa din parteneri si le face filtrare.

cesca
15 January 2024, 16:19
Deci nu e o eroare la mine,credeam ca e ceva cu programul la mine.

alexadi
16 January 2024, 10:31
Am si eu urmatoarea situatie, ma tot lovesc de ea de ceva vreme si nu imi dau seama cum sa o rezolv. Am 2 serii daca schimb intre ele si am seria A nr 159 si vreau sa trec la seria B care are nr 32 imi ramane tot nr 159 cum as putea face sa nu mai patesc asa ceva, ca la schimbarea seriei sa imi ia si nr liber din seria noua nu doar seria si atat.

Irina
16 January 2024, 10:49
Am reprodus, am pus tichet, dar nu stiu sa va spun cand intra la rezolvate, avem multe urgente

alexadi
16 January 2024, 11:12
Multumesc pentru raspuns, sunt constient ca in perioada asta modificarile legislative au prioritate, e de multa vreme dar luat mereu cu altele am uitat de ea.

Banuiesc ca tot de la aceeasi problema care genereaza cu seria si numar e si aceea de ma lovesc mereu la inceput de an. Cand utilizatorul are seria pentru sa zicem 2023 seria: ABC 2023 nr 1523 si o anulez cu 31.12.2023 in 2024 avand alta serie sa zicem Abc 2024, cand intra si factureaza lui ii ramane tot abc 2023 si factureaza fara problema cu toate ca este anulata.

procasa
16 January 2024, 11:50
Primesc acest mesaj la validarea facturii: F: CustomizationID (1) eroare structura: element necunoscut ('CustomizationID') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Commo nBasicComponents-2
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

agricom
16 January 2024, 11:50
F: CustomizationID (1) eroare structura: element necunoscut ('CustomizationID') in namesapace urn:oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Commo nBasicComponents-2
acum alta eroare la generare efactura.
Va rog daca puteti ajuta.

IulianC
16 January 2024, 12:01
Buna ziua, rezolvati problema dacă setați constanta „E-factura: validarea facturilor se face:" = Prin Duk Integrator si sa aveti default.ini configurat.
https://mfinante.gov.ro/ro/web/efactura/informatii-tehnice