PDA

View Full Version : calcul salarii



ella_m
29 November 2023, 20:15
O societate cu activitate īn domeniul construcțiilor are un salariat cu contract de muncă part-time, cumul funcție nu contract de bază. Salariatul mai are un contract de bază dar nu īntr-un domeniu īn care să beneficieze de facilități.
La calculul salariului pentru luna noiembrie salariatul nu beneficiază de facilități; i se reține CAS 25%, CASS 10% și impozit 10%. Neavānd o altă facilitate, la niciun alt contract, nu ar trebui să beneficieze de facilități la acest contract?

Irina
04 December 2023, 10:30
Sunt noile modificari valabile cu aceasta versiune, pentru constructii, ce nu este contract de baza nu mai beneficiaza de facilitati. Legislatia in vigoare asta spune. CF. LEGII NR. 296/2023 SI OUG93/2023

valipisi
04 December 2023, 15:29
Sunt noile modificari valabile cu aceasta versiune, pentru constructii, ce nu este contract de baza nu mai beneficiaza de facilitati. Legislatia in vigoare asta spune. CF. LEGII NR. 296/2023 SI OUG93/2023

Buna, Eu am actualizat versiunea, am dat "deduceri suspendate pentru luna curenta", dar tot nu imi calzuleaza impozit pe salariu 10% si CAS 25%.Ce setare mai trebuie sa fac?

ella_m
04 December 2023, 15:31
Sunt noile modificari valabile cu aceasta versiune, pentru constructii, ce nu este contract de baza nu mai beneficiaza de facilitati. Legislatia in vigoare asta spune. CF. LEGII NR. 296/2023 SI OUG93/2023

Mulțumesc! Eu am īnțeles că salariatul poate beneficia de facilități doar pentru un singur contract, idiferent dacă este contract de bază sau nu. Īn speța mea, salariatul are contractul de bază la o firmă care activează īn alt domeniu, nu construcții.

valipisi
04 December 2023, 15:51
Buna,

Asa am si eu, am contrcatul de baza cu 8 ore la un service auto si am contracte de 1 ora pe zi la fire de constructii..Nu se mai aplica facilitati, nu am functia de baza, dar vad ca nu calculeaza corect..

Irina
04 December 2023, 15:52
Nu prea inteleg ce conditii aveti dvs pe acest angajat si de ce nu calculeaza. Ori alegeti sa dati mai multe detalii aici pe forum, sau luati legatura cu distribuitorul dvs sa vada pe baza de date....

valipisi
04 December 2023, 16:37
Buna ziua,

Repet, am contractul cu functia de baza la un service auto, deci la societatea de connstructii nu mai beneficiez de facilitati, am contract de 4 ore..Trebuie sa imi calzuleze CAS 25 % SI IMPOZIT 10%..La contributii asociate am 6, am dat click, bifa "Opteaza pentru pilonul II" si la "deduceri suspendate pentru luna curenta".Imi calculeaza la 2300 de lei:489 cas, 230 cass, impozit pe salariu 0 si eu zic ca este gresit.

Irina
04 December 2023, 16:43
Si ce tip de contract ati selectat in conditii salarizare la firma de constructii?

valipisi
04 December 2023, 17:00
Buna ziua,
Contract de baza, cumul baza, cred ca aici am gresit.

Irina
04 December 2023, 17:03
Da, am limitat din program sa nu se mai calculeze la cumul functie, ce e functie de baza nu avem cum sa excludem, cred ca va dati seama.

victor66
08 December 2023, 15:01
Buna ziua, am descarcat si eu versiunea ultima, am schimbat salariile si in statul de plata apare CASS dar in centralizator obligatii si in decl 112 nu imi duce suma la plata1429

Irina
08 December 2023, 15:30
Lista de contributii sinteza nu a fost actualizata inca, urmeaza alta versiune de mentor. Iar pentru versiunea pt 112 trebuie sa mai asteptati, anaful nu a scos inca specificatiile.