PDA

View Full Version : invoice in lei



ovidiu miron
14 July 2010, 17:08
buna ziua
am cazul unui furnizor din ungaria care, desi nu are reprezentant fiscal in Romania, emite facturile catre noi in RON; are conturi deschise in lei in Romania. Am discutat cu cei de pe la Finante si cica orice membru al UE poate emite facturi in orice moneda din UE. Problema este ca nu pot selecta ca si moneda "Lei" la intrarile din import.
stie cineva o solutie pentru aceasta problema?
va multumesc anticipat

adi_ciobotaru
14 July 2010, 17:53
Inregistrati achizitia intracomunitare pe la mentor, date, intrari, facturi... nu la intrari din import; si, la fel procedati si cu invoice-urile altor parteneri din UE, emise in Euro.. .

Daniela
15 July 2010, 13:33
Intrarile din import se folosesc doar pentru achizitiile de la partenerii care nu fac parte din Comunitatea Europeana.

ovidiu miron
15 July 2010, 15:22
multumesc mult, Adi
pana la urma e clar ca, propriu-zis nu este un import, deci nu trebuie introdus la importuri. "Era la mintea cocosului..., dar a cocosului destept" :D

Ioana Saitis
18 July 2011, 11:02
Buna ziua
as avea si eu o intrebare cu privire la achizitiile intracomunitare in euro.Acestea se inregistreaza in importuri deoarece la intrari facturi imi calc si tva-ul nu?
iar apoi ar fi factura de transport care este emisa in tara, in lei aceasta se inregistreaza in dvi ?daca da cu ce valoare? cea cu tva sau fara?
va multumesc

adi_ciobotaru
21 July 2011, 21:41
Sa stiti ca explicatiile sunt cam lungi; exista multiple cazuri, inclusiv in cazul transportului... cel mai bine cred ca este sa apelati la cineva pentru o scurta instruire pe aceasta tema... folositi www.winmentor.ro, la distributie, la acoperire, click pe judetul dvs etc.
Va rog, nu va suparati daca v-am dat aceasta sugestie... Aceste aspecte tin de cunoasterea operarii programului, care, daca nu ati dobandit-o la implementare, este bine sa va lamureasca cineva calificat, pentru a nu bajbai si a face greseli (mai ales la 390).
In alta ordine de idei, dupa cum clar scrie mai sus, achizitiile intracomunitare este recomandabil sa le inregistrati pe la intrari-facturi..
Succes.