PDA

View Full Version : Eroare instalare versiunea 23091/1



cristina chirica
11 October 2023, 19:18
La instalarea versiunii 23091/1 imi apare urmatoarea eroare in timpul instalarii

Network initialization failed
File or directory does not exist
File C:/PDOXUSRS.NET
permission denied
Directory:C:\

Am winmentor pe discul D, am cautat fisierul PDOXUSRS.NET pe discul C si nu exista.

Am intrat in mentor si am dat verificare structuri. Pentru o firma pe care am lucrat nu au fost probleme dar pe alta firma mi-au aparut urmatoarele eroari la inregistrari facturi si la refacere jurnal

[Contabilitate parteneri]
Cont inexistent:
628.02
sau 62802

[Contabilitate parteneri]
Cont inexistent:
658.08
sau 65808

Multumesc

Irina
12 October 2023, 10:50
Cele doua erori nu au legatura una cu alta deci le luam pe rand. Incercati inainte de toate sa stergeti fisierele de blocaj cu utilitarul mentlck http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Tools/MentorLocks/. Apoi verificati BDE si incercati sa puneti netdir in borland ca in imagine 1398 (directorul NETDIR trebuie creat de dvs).

Conturile care apar in mesajul dvs sunt continute de obicei in constante, probabil ati facut analitice care va afecteaza inregistrarile existente. Faceti o cautare la gramada la constante dupa Valoare si puneti conturile, ca sa vedeti exact constantele de care spun eu si sa vedeti daca puteti remedia situatia.

cristina chirica
12 October 2023, 17:46
Am rezolvat prima eroare cu run as administrator la instalare.

Pentru a doua eroare am facut cautare la gramada la constante dupa valoare pentru conturile 628, 635, 658.08 nu am facut analitice. Aceleasi valori imi apar si pentru alte firme care nu dau erori.
1401