PDA

View Full Version : Vanzare in mai multe magazine



Anamaria
09 July 2010, 06:20
Ma poate ajuta cineva cu o vanzare cu amanunt in mai multe magazine?
Tin evidenta global valorica cu vanzare cu amanunt.Am inregistrat toate intrarile de marfa pe un singur tip de articol de stoc.Problema este ca am mai multe magazine intre care trebuie sa impart marfa,tot global valoric,evidenta cantitativa le tin la magazine.Primesc monetarele cu incasarile pe fiecare magazin in parte.As avea nevoie ca sa inregistrez vanzarile pe fiecare magazin .Am configurat articolele pentru fiecare magazin dar nu stiu cum sa fac transferul.Daca fac 371.2 -371.1,ar corespunde pentru gestiune en-gros,dar eu fac vanzare cu amanunt,am inregistrat la receptie 378 si 4428, nu mai pot incarca inca o data la transfer.Daca descarc,fac vanzarea cu amanunt direct din marfa pe care am receptionat-o cu factura de intrare,este totul bine,dar daca incerc sa vand dintr-un magazin dupa ce am facut transferul de marfa,descarcarea se face fara 607,numai cu 378 si 4428 ,pentru ca presupun nu mai stie pretul de achizitie.
Cum sa fac transferul de marfa ca sa pot vinde cu amanunt din fiecare magazin in parte? Sau as putea rezolva problema cu descarcare pe monetare distincte,fara transferuri?

bilion
09 July 2010, 11:33
Trebuie facut transfer. Iar ca sa va iasa inregistrarile corecte, la Livrare completati valoarea totala la pret de vanzare in coloana "PU inreg", dupa care dati dublu click in coloana "OK". Astfel va va face corect descarcarea de gestiune.

Anamaria
10 July 2010, 23:28
Multumesc pentru raspuns.Mai am niste nelamuriri : daca trebuie sa configurez si in sablonul de inregistrari contabile (si daca da, cum?)
Am incercat sa pun in sablon contarile 371.01.2 = %
378.01.2
4428
% =371.01.1
378.01.1
4428
in ideea ca din gestiunea 1 transfer in gest.2 ,iar pt.4428 nu am creat analitice,dupa cum stiu nu intra in calculul K-ului.
Dar asa nu a mers.
Gestiunile sa le configurez fiecare cu analiticul marfii respective? (de ex. 371.01.1 si 371.01.2)