PDA

View Full Version : Configurare Ob inv in afara bilantului



uracort
07 July 2010, 16:45
Cum trebuie sa fie configurata caracterizarea contabila pentru articolul Obiecte de inventar in afara bilantului ?

adi_ciobotaru
07 July 2010, 17:45
eu folosesc asa:
denumire: Mat de nat O.I. inafara bilantului (in folosinta)
cont reprezentativ: 80xx (functie de ce aveti in planul de conturi).
venituri: 7583
toate celelalte conturi de relationare: 999
descarcare din gestiune la iesire: nu.
met gestiune: ids...
fara diferente pret, accize etc.

bilion
09 July 2010, 10:38
Puteti gasi o documentatie aici:
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/obiecte%20de%20inventar/

claudiu-t
04 February 2011, 09:51
Daca am Obiecte de inventar in afara bilantului inregistrate in anii trecuti in contul 8039 , cum pot sa le trec in contul 8035 (unde ar fi corect sa fie )?

bilion
04 February 2011, 15:43
Trebuie facut un transfer cu schimbarea caracterizarii contabile pe noul cont

claudiu-t
04 February 2011, 16:22
Trebuie facut un transfer cu schimbarea caracterizarii contabile pe noul cont


Trebuie sa fac " Nota de transfer" in interne? Pot sa pun in livrare la Tip contabil - Obiecte de inventar in afara bilantului (cont reprezentativ 8039) iar pe prima pagina la Tip contabil -Obiecte de inventar in afara bilantului sa schimb contul reprezentativ in 8035 ?

Daniela
04 February 2011, 17:25
Nu, faceti un nou tip contabil pentru document.

adi_ciobotaru
10 February 2011, 19:56
Va invidiez... pentru ca aveti timpul necesar pentru a urmari "perfectiunea contabila pana la ultima picatura"... cand multi altii nu au timp nici macar sa faca receptia si darea in folosinta a OI-lor, si prefera sa lucreze valoric, sau direct cu note contabile, sau cu automatism de inchidere a lui 303 in 603... :)

ramoconta
08 May 2011, 15:42
am si eu o nelamurire:fac receptia ob de inv in folosinta adica %=401
303 si 4426 pe tip contabil ob de inv in folosinta.
Apoi fac o nota de transfer din ob de inv in folosinta in ob de inv in afara bilantului.Nota asta cand o fac?
Eu o fac in momentul in care am dat obiectul respectiv la un angajat sa se foloseasca de el(bineinteles prin proces vb de predare -primire)Deci ele raman pe stoc ,adica pe debitul contului 8035,in momentul transferului.Si apoi?
de acolo cand dispar?in momentul casarii,distrugerii se scot prin bon de consum?
asa este corect?
multumesc

DragosE_WT
09 May 2011, 10:50
Da, il scoateti cu bon de consum si imediat mergeti in rezolvare ob.inv. si-i spuneti ca este casat in luna curenta, pentru a nu va mai aparea cu semnul intrebarii.