PDA

View Full Version : După ce am modificat TVA-ul la 24%, facturile s?nt tot cu 19%



afita
02 July 2010, 12:10
Bună ziua.

Am modificat TVA-ul la 24% după indicaţiile din documentul dumneavoastră, dar facturile s?nt făcute tot cu 19%. Am ?nchis luna iunie, am adăugat cota TVA 24%, am dat ?Refacere completă jurnal? şi ?Reindexare? şi tot ce puteam ?n legătură cu asta ?n baza de date.

C?nd mă uit la ?Constante la grămadă? pt luna iulie, TVA-ul maxim este 24%.

Nu ştiu ce să mai fac. Puteţi să mă sfătuiţi?

Daniela
02 July 2010, 12:55
Nu trebuie sa adaugati o cota noua de 24% ci sa o schimbati pe cea de 19% deja existenta, modificand denumirea.

afita
02 July 2010, 13:13
A mers. Mulţumesc.

danapreda
25 July 2010, 18:00
Si ce facem cu facturile de retur care trebuie sa contina 19%? Nu e normal sa apara in jurnalul de cumparari/vanzari si cota de 19% si cea de 24%?

adi_ciobotaru
25 July 2010, 19:03
Nu exista cota de tva de 19 si de 24...
Cotele de tva in Romania, ca si in restul UE sunt: cota normala, cota redusa si cota speciala...
Tocmai deaceea, cand ati facut trecerea la 24, nu ati dat adaug in nomenclatorul de cote de tva, ci ati dat modific, pe cota normala (care, probabil, avea denumirea 19 procent), si ati pus valoarea la 24 (si, probabil, ati schimbat si denumirea, in 24 procent)...
in prezent, toate 3 cotele de tva se duc in jurnal... si cea normala, si cea redusa, si cea speciala...
pt cazul facturilor "de retur" facute cu 19 %, sugerez sa completati "ceva" la observatii, iar apoi sa filtrati jurnalul de vanzari pe conditia observatii contine "ceva", si sa verificati total baza *0.19 = total tva; dupa care il filtrati pe conditia observatii diferit de "ceva" si sa verificati total baza * 0.24 = total tva...
Dar, aceasta verificare nu cred ca ar fi neaparat necesara daca, din prima, totalul tva-ului din jurnalul de vanzari pica cu cel din balanta...

Oricum, sunt curios daca va apare de la minister o noua declaratie de tva, in care sa se treaca distinct operatiile facute cu vechiul procent al cotei normale (stornari avansuri si retur-uri)...