PDA

View Full Version : Winmentor Statie



rutzo
21 June 2023, 09:34
Buna ziua!
Exista vreo solutie tehnica pentru a imbunatati viteza pentru statia 2?
In acelasi birou sunt 2 PC legate in retea. Viteza de rulare pe statie este mai mica de 5-10 ori decat cea de pe calculatorul principal, unde se afla baza de date.
Doar pentru Mentor este viteza de rulare extrem de scazuta(ambele calculatoare au exact aceleasi specificatii tehnice-procesor, ram, SSD, etc).
Ma gandesc ca ar trebui sa exista o solutie, sa nu imbatranim cand adaugam un articol nou(dureaza 30 de secunde asteptarea) sau cand dam inchidere luna(dureaza 5 minute).
Multumesc!

alexandraD
21 June 2023, 09:50
Buna ziua! Depinde foarte mult de retea. Ar fi bine sa luati legatura cu distribuitorul dumneavoastra, sau cu un it-ist care ar putea sa verifice putin reteaua. In mod normal in Winmentor la modul de lucrul in retea nu este afectata viteza de rulare pe statie.

alexadi
21 June 2023, 10:05
Sau un nou utilizator pe pc "server" si incercat u RDC ca parca wind 10 suporta si el cateva conexiuni de acest gen fara probleme si atunci viteza e identica ca si pe pc gazda chiar daca clientul este pentium III

Irina
21 June 2023, 10:23
Chiar daca specificatiile tehnice sunt la fel pe ambele calculatoare, partea de software poate sa difere. Verificati ca drepturile pe userii de windows sa fie identice, mai ales vorbim de drepturile de scriere, pentru ca mentorul scrie in table. Verificati antivirul sa nu ingreuneze treburile. Dep-uri, UAC-uri....

claudiu.mirica
21 June 2023, 11:06
Din propria mea experiență, am observat că viteza de accesare a programului WinMentor prin rețea poate varia īn funcție de metoda de conectare la rețea (Wi-Fi vs. cablu). Īn cazul īn care utilizați o placă de rețea externă, necesară pentru modelele noi de laptopuri, modelul acesteia poate avea o importanță īn ceea ce privește performanța programului.

rutzo
21 June 2023, 11:52
Am sezistat aceasta problema inca de la instalare, dar distributiorul nu a gasit o solutie in acest sens.
Anexez specificatiile calculatoarelor(sunt identice). Nu sunt laptopuri si sunt legate la un router local DLINK prin cabluri.
Folosesc antivirus Bitdefender.
Daca ma poate ajuta cineva contra cost sa rezolv aceasta problema as fi recunoscator.
Multumesc!
1319

alexadi
21 June 2023, 12:19
Ai retea de 1gb pe router? Ca pc poate avea 1gb si routerul 100MB si atunci esti limitat de viteza. Eu zic ca cea mai mare viteza e rdc. Vezi cu cat se conecteaza placile de baza in fiecare pc daca sunt conectate pe 100 ai gasit probelema, vezi cat suporta routerul ca viteza chiar daca e 1GB poate lucra limitat cu anumite fisiere, mai ales ca vorbim de multe fisiere mici.
Cazul asta nu il cunosc prea bine pt ca eu sunt pe RDC


PS: Am scris router dar ma gandeam la switch ca el de fapt face legatura, intre pc, acuma depinde de arhitectura firmei poate fi si router cu 4 porturi de lan si e folosit si ca switch.

rutzo
06 July 2023, 10:17
Distribuitorul din zona mea mi-a recomandat sa verific cablurile de la switch.
Am cumparat cabluri de Altex. Ne-au recomandat HAMA CAT6.
Nu s-a schimbat nimic.
Folosim urmatorul SWITCH:

D-Link DGS-1100-08V2, 8 Porturi Gigabit
https://www.emag.ro/switch-d-link-8-porturi-gigabit-dgs-1100-08v2/pd/DD4SYTMBM/

Viteza de copiere a unui fisier intre cele 2 calculatoare este de peste 100 MB/Secunda.
Sigur nu sunt din setarile pentru Mentor?
Ma poate ajuta cineva CONTRACOST sa rezolv aceasta problema.
Multumesc!

admin
06 July 2023, 11:09
Folosesc antivirus Bitdefender.


Ati incercat sa excludeti directorul MENTOR de la scanarea de catre solutia anvirus Bitdefender sau eventual a executabilului mentor.exe?
https://www.bitdefender.com/consumer/support/answer/13427/
Sau sa dezactivati solutia temporar, pentru testarea vitezei?

rutzo
07 July 2023, 07:19
Am dezactivat antivirusul de pe ambele calculatoare. Din pacate nu s-a schimbat nimic. Mai exista vreo varianta?
Multumesc!

alexadi
07 July 2023, 09:19
O solutie de test mai neortodoxa ar fi daca ai posibilitatea sa legi direct intre ele cele 2 pc cu un cablu utp sa vezi daca latenta este data de echipamentele din retea, teoretic asta se face cu un cablu crossover, insa fiind pc de generatie noua ar trebui sa mearga si cu un cablu normal. Cum ai placi de 1GB pe ambele pc ar trebui sa fie activa reteaua la viteza maxima.
Daca merge totul ok insemna ca echipamentele de retea nu suporta viteze de transfer mari, sau nu pot sustine transferuri de fisiere mici la viteze bune, daca ai viteza buna insemna ca iti trebuie un switch mai bun care sa suporte o viteza mai mare. (Am patit sa fiu nevoit sa schimb un switch ca el ducea 1000Gb fara probleme pe toate porturile dar insumate cand trageau mai mult de 4 pc din el sa nu faca fata la fisiere mici se bloca, pana am schimbat acest echipament am folosit ceva mic de 6 porturi de la tplink si acesta intampina probleme trebuia restartat din cand in cand, si a fost folosit doar 2-3 zile pana a venit noul echipament full gigabit si cu o rata mare totala de transfer.)

rutzo
10 July 2023, 11:47
Am testat. Acelasi lucru.
Se poate sa-mi trimiteti si mie setarile din BDE?
Se gasesc in WINMENTOR/BDE/IDAPI32.CFG
Mi-ar trebui acest fisier sau poze cu configurarile din BDEADMIN.EXE.
Multumesc mult!

alexadi
10 July 2023, 12:42
Toate setarile mele sunt conform postului 2 a lui Dragos de aici, cu unele particularitati de fisiere ca folosesc hdd dedicat pt date dupa cum spun si acolo, https://portal.winmentor.ro/forum/showthread.php?2288-Reinstalare-winmentor-pe-alt-calculator

rutzo
10 July 2023, 15:45
Se poate o poza cu toate setarile din BDE, va rog mult?
Multumesc!

alexadi
10 July 2023, 16:16
https://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Tools/BDE/Setari%20BDEADMIN/Pentru%20W%207-8-10.jpg