PDA

View Full Version : Modificare procent TVA 24%



Daniela
30 June 2010, 10:04
In legatura cu noua cota de TVA, modificarile pe care trebuie sa le faceti in setarile WinMENTOR sunt cuprinse in documentul pe care il puteti descarca de pe ftp2 (adresa completa este http://www.winmentor.ro/down/pdf/modificare-procent-TVA.pdf).

nae costel
30 June 2010, 12:14
multumim pentru promtitudine

nae costel
30 June 2010, 15:41
Consider ca totusi ar mai fi nevoie de cateva completari si anume:
-Am inteles ca trebuie sa am luna iunie inchisa cand creez acest TVA 24%, insa in cazul meu de exemplu am 5000 de articole, trebuie sa modific aceste articole astfel incat sa am setat TVA 24%, daca fac asta cum fac cu istoricul acestor articole, istoric pe care il vreau la un TVA de 19%. sau trebuie sa creez alte articole incepand cu 1 iulie cu TVA 24%?
Sau daca modific in constante generale pe 1 iulie TVA 19%, imi trateaza istoricul cu 19%?
imi cer scuze daca sunt greu de cap.....

adi_ciobotaru
30 June 2010, 18:01
Sa inteleg ca nu ati citit instructiunile...
In lunile "din urma", tva-ul ramane 19%, cum e si normal, dealtfel... din iunie, cota normala de tva va avea procentul 24, deoarece dvs, urmand instructiunile, schimbati procentul cotei, la nomenclatoare, articole, tva...
Deci, va "trateaza istoricul cu 19%" ....

nae costel
01 July 2010, 10:35
multumesc,.....

petrisor
01 July 2010, 10:45
Generator modificari de pret din Mentor -> interne, merge doar in varianta extins ? Pentru ca eu am varianta standard, dau click si nu se intampla nimic. Sau imi scapa ceva. Multumesc.

Daniela
01 July 2010, 11:40
Da, generatorul merge doar pentru varianta extins, dar daca sunati la firma va putem da coduri temporare pentru a putea utiliza si dvs. acest generator.

petrisor
01 July 2010, 12:17
Multumesc, o sa revin daca e cazul.

mircea
02 July 2010, 23:33
Atentie la preturi multiple folosind "Generator modifcari de pret"; poate fi folosit doar daca aveti in nomenclatorul de articole preturile corecte, clic dreapta dupa preluarea stocurilor si "Aduc pret destinatie din nomenclator articole" altfel nu functioneaza corect. Daca nu le aveti in nomenclator va sfatuiesc sa folositi interfata BCS si dintr-o lista de stoc sa le "aduceti" in documentul "modificare pret"
Liste - stocuri - stocuri la moment (01.07.2010 evident) selectati gestiunea tipul contabil (marfa in magazin). Lista o configurati doar cu coloanele de: denumire articol, masa (sau orice coloana cu valoarea zero) si cantitate. Expotati aceasta lista in format txt. Constante generale-constate BCS- Interfata BCS o puneti pe DA , articolele se identifica prin DENUMIRE, calea de import e cea unde ati exportat txt-ul. Constante utilizator, configurare cautare, mod de cautare articole- dupa denumire. Acum in modificare de pret, click pe plus albastru, import de la BCS, ar trebui sa "vedeti" fisierul exportat si daca ati facut totul corect va "aduce" in document tot stocul din acea gestiune, de aici incolo treaba e simpla :)
Bafta!

myky
05 July 2010, 09:15
Daca suntem in iulie si am modificat cota tva la 24% mai putem reveni in iunie sa lucram cu cota veche? Intreb pentru ca mai sunt facturi intarziate, eventuale corectii etc.

mircea
05 July 2010, 10:17
normal, la nivelul lunii iunie aveti TVA de 19 si in iulie 24%

nae costel
05 July 2010, 14:42
in iunie va fi valabil vechiul procent de 19%, sau cel putin la mine asa e.

claudiu-t
09 July 2010, 12:35
Am facut si eu trecerea la noua cota de tva , dar am urmatoarea problema(precizez ca lucram cu marfa in magazin valoric):
Dupa ce am facut "2) In cazul lucrului cu marfa in magazin valoric :
In urma modificarii cotei de TVA de la punctul A, articolul generic ?Marfa in magazin valoric 19%? din nomenclatorul de articole va avea cota de 24% deci trebuie modificata si denumirea in mod corespunzator: ?Marfa in magazin valoric 24%?.
Pentru a regla valoarea stocului, mai exact adaosul si TVA-ul neexigibil, va fi nevoie sa se creeze o cota de 19% care se va asocia unui articol nou creat ?Marfa in magazin valoric 19%?.
Reevaluarea stocului conform noii cote de TVA:
- Se consulta balanta contabila pentru a prelua soldurile conturilor de marfa gestionate valoric, adaosul aferent si TVA-ul neexigibil.
- Pe MENTOR > INTERNE > Diminuari de stoc se alege articolul generic definit anterior cu TVA 19%, se completeaza 1 la Cant si soldul din balanta la 371.02 la ?PU dest?. La cont se alege un cont intermediar, de exemplu 473. Pe livrare se completeaza la ?PU inreg? aceeasi valoare ca la PU dest si cu dublu-click pe OK este adusa valoarea de achizitie. "
Valoare de achizitie nu este = Sold 371.02 - Sold 442.08 - Sold 378.02
din balanta contabila iar in sold final cont 378.02 pe credit ramane o valoare(1200 ron). Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac in aceasta situatie ?

adi_ciobotaru
10 July 2010, 15:27
Ceva idei:
- Puteti incerca sa puneti valoarea de achizitie cu mana, pe diminuarea de stoc, la livrare, si sa vedeti ce va ramane in balanta...
- Puteti incerca sa puneti pe "da" constanta de "corectie automata coeficient adaos", sa vedeti ce va rezulta in balanta; daca va rezulta cheltuieli, atunci fie nu o puneti pe da, fie le stronati cu nota contabila...
- Puteti face vreo nota contabila, pentru a regla situatia?

Alte idei nu am momentan; poate altcineva... oricum, fara sa vedem situatia efectiva, raportul de gestiune, balanta, inainte si dupa diminuare, este greu de dat cu presupusul...

Dar, sunteti sigur ca numai la 378.02 aveti sold? La 371.02 sau 4428.02 nu aveti? e un pic ciudat sa ramana doar la 378; probabil se datoreaza vreunor discrepante de operare din trecut...

ps: Totodata, referitor la ceea ce ati spus, "Valoare de achizitie nu este = Sold 371.02 - Sold 442.08 - Sold 378.02": contul 4428, per ansamblu, poate avea sold provenit si din avize furnizor sau avize client neinchise... in mod normal, ar fi trebuit sa aveti analitic 4428.02 (corespunzator contului 371.02), si numai soldul acestui analitic sa il luati in calcul... parerea mea.

claudiu-t
10 July 2010, 19:48
-Am pus pe "da" constanta de "corectie automata coeficient adaos",
-Am pus valoarea de achizitie cu mana, pe diminuarea de stoc, la livrare, (daca dau dublu clik pe ok apare valoarea veche, daca nu dau dublu clik pe ok si salvez ramane valoarea pe care am trecuto eu)
-pretul de achizitie care rezulta din raportul de gestiune este in continuare diferit de pretul de achizitie care rezulta din balanta si nu am idee cum il pot corecta

adi_ciobotaru
13 July 2010, 18:45
Pai, ce sa mai zic... nu mai corectati nimic. Daca dpdv contabil totul este bine, arata ok balanta, mergeti mai departe...

claudiu-t
13 July 2010, 20:32
Am observat inca ceva in balanta ce eu zic ca nu este corect.
Dupa ce fac marirea si diminuarea de stoc, valoarea care ar trebui sa se scada din 378.02 este considerata ca o cheltuiala privind marfurile si se scade din contul 121.
Ceva probabil nu este configurat bine in mentor.Daca stiti ce pot face va rog sa-mi spuneti.

adi_ciobotaru
14 July 2010, 00:56
Se datoreaza setarii constantei pe da... puneti-o pe nu :) dupa cum am scris mai sus: daca va rezulta cheltuieli (fie rulaj curent pozitiv, fie nagativ la 607 in balanta), puneti-o pe nu...
Ca sa vedeti ce efect are aceasta constanta cand este pusa pe da, mergeti la liste, mentor, contabile, note tip, bifati doar inchidere TVA, dati ok...

F. important: ignorati prostia scrisa de mine mai sus, cum ca puteti face note contabile de stornare pentru notele generate de catre aceasta constanta pusa pe da. NU se pot face note contabile de stornare, caci, prin efectul constantei, nota initiala isi va dubla automat valoarea cand dati refacere stocuri/solduri si refacere completa jurnal :) :)

Oricum, despre constanta asta se poate discuta o zi intreaga; este foarte benefica, este o minune a Mentor-ului, nu cred ca sunt pre multe alte programe care sa o aiba, dar, in cazul de fata, probabil, nu va ajuta si mai bine o puneti pe nu...

Ca sa inchei... stiti, eu imi dau cu parerea orbeste aici, pe presupuneri... pe forum poate scrie oricine, oricefel de opinii (cat timp nu injura si ramane, relativ, la subiect)... dar, poate, dvs AVETI NEVOIE DE AJUTOR PROFESIONAL... mergeti pe www.winmentor.ro, click pe romana, click pe distributie, in stanga, acoperire, selectati un judet, si alegeti o firma la care sa dati telefon...
Succes.

claudiu-t
15 July 2010, 15:43
Daca pun constanta pe "nu" este ok, dar ce se intampla daca mai vreau sa o pun pe "da " in viitor pentru ca am incercat si modifica din nou profitul (considera valoarea care ar trebui sa se scada din 378.02 ca o cheltuiala privind marfurile si se scade din contul 121)
"k=TSC 378/TSD 371 si k*SFD 371=SFC 378" -Nu este valabil decat atunci cand "corectie automata coeficient adaos este =DA"
Cat despre firmele de distributie , in acest moment nu am timpul si banii necesari sa ma adresez lor .

claudiap
30 September 2010, 08:53
Buna ziua!

Dupa modificarea cotei la 24 %, am constatatca am suma cu minusn la contul 607. Ce ar trebui sa fac?

Multumesc anticipat!