PDA

View Full Version : Fisa analitica partener persoana fizica



MARIA
18 June 2010, 11:11
In ultima vreme ma lovesc de o mica problema.
Am clienti persoane fizice carora le eliberez bon fiscal din program prin emulare de la tastaura, urmate de factura ( am bunuri de folosinta indelungata).Acesti clienti cumpara de mai multe ori de la noi.
Imi sunt cerute situatii gen fisa analitica client, dar in program aceasta optiune nu functioneaza la persoanele fizice. Imi puteti da o idee in ce meniu sa gasesc o astfel de lista?
Inca ceva, cumparaturile se intind pe mai multi ani in urma.

DragosE_WT
21 June 2010, 12:22
In primul rand, facturile emise din Emulare Tastatura nu sunt purtatoare de note contabile, ca urmare ele nu vor ajunge in Fisa Analitica (asta este cauza, si nu faptul ca un client este persoana fizica). Fisa analitica, chit ca este folosita si ca o lista comerciala, este, pana la urma, o situatie contabila. Includerea facturilor (emise de la emulare) in meniul de Iesiri a aparut din cauza declaratiei 394, pana atunci ele nefiind incluse acolo, existand doar ca informatie salvata la nivel de bon.

Ca rezolvare, ar fi 2 posibilitati:
1. daca aveti toate bonurile de la emulare si nu ati sters din ele pe cele vechi (exista posibilitatea asta), din Liste-Mentor-Diverse aveti Vanzari prin emulare, lista care contine informatii despre factura emisa la bon (numar, client etc); puteti filtra dupa un anumit client si aveti toate facturile emise de-aici catre repsectivul;
2. daca nu este valabil 1, puteti incerca din Liste-Mentor-Miscari-Iesiri sinteza, unde bifati Facturi interne si Inclusiv cele cu descarcare pe monetar (cazul nostru); aici va va aduce toate facturile din perioada respectiva, inclusiv clientul dorit. Identificarea facturilor care vin din emulare se face pe coloana "TipFactura", care va contine informatia "Factura din emulare". Exact in acelasi fel puteti, teoretic, afisa si lista de Iesiri (cea normala, cu articole), insa, in afara de faptul ca dureaza (mult) mai mult fata de cea de sinteza, fiind pe o perioada mare de timp este posibil nici sa nu se incarce, depasind limitele tehnice ale bazei de date.