PDA

View Full Version : Probleme schimbare nr inventar mijloace fixe



Dorado
08 June 2010, 14:19
Buna ziua.
Am vrut pur si simplu sa corectez niste numere de inventar la mijloace fixe, insa dupa ce le-am schimbat am vazut ca imi apare de doua ori.
Adica situatia e astfel:
Inainte aveam un MF de 13.929, 89 cu nr de inventar 14 cu amortizare lunara de 119.75
Am modificat nr de inventar in loc de 14 am trecut 2.Atunci parea ok, insa dupa ce am inchis luna au aparut problemele. Astfel acum imi apare mijlocul fix nerezolvat si in loc de 1 am doua produse cu nr de inventar 14 si respectiv numarul de inventar 2. Astfel imi genereaza doua note contabile de amortizare, una de 119.75 (cat e normal) si una de minus 92.19, per total rezultand o amortizare de 27.55.
Ce am incercat ca sa remediez:
-am redeschis luna anterioara acestei modificari (unde este corect) si am inchis-o iarasi (nici o modificare)
-am facut pe luna cu probleme: refacere stocuri/solduri, reindexare, verificare coerenta dat si tot nici un rezultat.

Nici nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc

Dorado
08 June 2010, 15:51
Am ramas uimit de rapiditatea raspunsului celor de la winmentor. Le multumesc.
Pentru cei care se mai confrunta cu aceasta problema iata si raspunsul:

Buna ziua,
In mod normal numerele de inventar nu se schimba din cauza problemelor care apar si cu care v-ati confruntat si dvs acum. Dar tinand cont ca dvs deja ati efectuat schimbarea va pot da doua solutii pentru remediere:

- prima ar fi sa mergeti in ambele luni (deoarece a fost deja preluat in luna viitoare si la o noua inchidere de luna nu se va mai prelua) sa stergeti din Nomenclatorul de mijloace fixe pozitia pentru mijlocul fix nou creat cu nr de inventar nou. In acest mod se sterge si pozitia din Rezolvarea mijlocului fix ramanand numai linia veche. Din moment ce dvs aveti valori diferite la amortizare, si banuiesc ca valoarea corecta s-a pastrat pe linia veche, ar fi indicat sa ramaneti numai cu aceasta.

- varianta 2 ar fi sa pastrati linia noua, stergeti din nomenclator mijloace fixe pozitia pentru nr de inventar vechi, inchideti luna fara refacere stocuri solduri, rezolvati iarasi pozitia din nomenclator mijloace fixe. De ce nu recomand eu aceasta solutie? Pentru ca e conditionata de blocarea lunii respective, adica nu o mai puteti deschide, nu mai puteti da refacere stocuri solduri.