PDA

View Full Version : bon de consum



ovidiu miron
05 June 2010, 13:53
buna ziua. as dori sa stiu daca se poate salva un sablon pentru un bon de consum pe care il folosesc de cel putin 20 de ori in fiecare luna. am incercat sa-l export in format text si apoi sa il import dar nu am reusit. va multumesc anticipat pentru ajutor

adi_ciobotaru
14 June 2010, 21:01
Domnul Miron, puteti sa descrieti un pic mai amanuntit ce anume doriti sa faceti? Sa stiti ca nu e nici o problema daca scrieti mult... e chiar bine...
Din cate am inteles eu, dvs aveti nevoie de o reteta, pe baza careia, oridecateori doriti, sa puteti consuma anumite materiale... daca am dreptate, de ce nu faceti o reteta?
Bafta.

DragosE_WT
15 June 2010, 11:10
Sablon efectiv nu exista. Insa, pe plusul albastru, exista niste automatisme:

- Import de la BCS; importa dintr-un fisier txt in care i se poate specifica articolul si cantitatea dorita (si pretul, dar este irelevant aici, el autopreluandu-se din livrare); daca articolele dvs se identifica unic prin unul din urmatoarele campuri: denumire sau cod extern sau cod intern (mare atentie ca aceste campuri, sau macar cel folosit, sa nu contina semne de punctuatie), atunci va puteti folosi de aceasta utilitate; pentru aceasta, mergeti in Constante Generale, 15. Interfata BCS, daca nu este pe DA (activata) primul rand, puneti-l pe DA, apoi, la randul 3 (Articolul se identifica prin) alegeti unul din cele 3 criterii unice specificate mai sus, iar la 0.08 Director import facturi iesire completati o cale de unde sa citeasca aceste fisiere txt. Acolo veti adauga un fisier in care veti completa fiecare articol pe cate o linie, cu urmatoarea structura: identificator,0,cantitate,0 Problema este ca, mereu dupa ce este folosita aceasta metoda, fisierului din care se importa, WinMentorul ii schimba terminatia din .txt in .~, chiar daca este facut Read-only; astfel, mereu inainte de a fi folosit, trebuie sa i se schimbe terminatia la loc in txt

- diverse "Import articole de pe ..."; acele documente sunt folosite ca sabloane; puteti sa faceti un transfer cu articolele de pe bonul de consum, din gestiunea lor in aceeasi gestiune, acelasi tip contabil (practic, nu se modifica nimic), transfer pe care ulterior il veti folosi ca sablon pe plusul albastru, in "Import articole de pe transferuri".

ovidiu miron
16 June 2010, 10:06
Va multumesc pentru raspunsurile oferite. Am incercat si reusit cu varianta Import din interfata BCS.
O zi buna

diana0808
12 March 2014, 21:12
Buna seara, am incercat sa urmez pasii descrisi in legatura cu importul unui bon de consum, am facut toate setarile specificate in instructiunile de pe forum doar ca imi da urmatoarea eroare ,, nu pare a fi un fisier care sa contina bonuri de consum".

alexadi
13 March 2014, 10:21
Daca importul se face dupa denumiri vezi ca in aceste denumiri sa nu apara si caracterul "," pentru ca vrigula este separator si de fiecare data cand am primit acest mesaj de la asta a fost. Ataseaza aici fisierul cu care ai probleme , nu e necesar sa fie tot ci doar 2 -3 produse, si asa e cel mai usor de aflat ce problema are la import fisierul

diana0808
16 March 2014, 08:14
Am atasat un model...poate gresesc eu undeva si nu stiu..

DragosE_WT
17 March 2014, 12:46
Daca e BCS, trebuie sa fie asa:

ID_Articol,0,cant,pret

unde:
- ID_Articol: identificatorul unic al articolului; poate fi cod intern, cod extern sau denumire, unic sa fie, de preferat, si obligatoriu sa nu contina virgule;
- 0: este codul unei eventuale unitati de masura secundare folosite; 0 in 99.99% din cazuri;
- cant: cantitatea;
- pret: pretul; la miscari interne se poate pune chiar pret 0, pentru ca-si va pune automat pretul din livrare.