PDA

View Full Version : 112 agricultura



speedcontab
23 August 2022, 15:47
Buna ziua. Am o problema cu d112 agricultura. Nu se preiau in d112 cas retinut agriculura si cam. Nu pricep ce nu am facut si ma chinui de vreo saptamana... Va raman datoare pentru orice sugestie. Multumesc.

Irina
23 August 2022, 16:13
Verificati intai sa aveti vectorul fiscal configurat corect, asta e in declaratii/salarii/vector fiscal. Configurarile de la salarii facilitati le gasiti in link http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea_Curenta/WinMENTOR_KIT/DOCUMENTATIE/
Daca nu reusiti, reveniti cu detalii, ce setari ati facut....

speedcontab
23 August 2022, 17:00
In primul rand, multumesc pentru raspuns. Deci... am modificat constantele, am dublat nomenclatorul de contributii si vectorul este actualizat. Generez declaratia 112 si la creante fiscale imi apar doar impozitul si sanatatea datorate si scutite. In statul de plata am si cas ul 638 lei. Concluzia e ca nu mai stiu unde sa ma uit.

speedcontab
23 August 2022, 18:03
Si acum sa spun si ce NU facusem: la contributii angajat/angajator la cas facilitati nu am bifat tip contributie cas. Fiind colorat nu am bagat de seama ca nu am facut asta.

Irina
24 August 2022, 09:10
E bine ca ati vazut. Pe viitor, cand veti mai avea nevoie dvs sau alti utilizatori, folositi M-ul din colt stanga, aduce automat din new contributia selectata si o aduce cu toate bifele puse, cel mult sa ramana un cont de completat in cazul in care aveti planul de conturi diferit. M-ul il gasiti si pe contributii si pe indemnizatii.