PDA

View Full Version : pondere cifra de afaceri an anterior constructii, modificare OUG 16



ion
18 August 2022, 11:56
Buna ziua,

Conform OUG 16, art 60 punctul 5 lit b din Codul Fiscal a fost modificat. Pentru acordarea facilitatilor in constructii s-a eliminat posibilitatea ca baza de calcul sa fie cifra de afaceri pentru anul anterior. Modificarea a intrat in vigoare in 3 zile de la data publicarii OUG, adica 18 iulie 22.
Cu toate acestea, vad ca in declaratii, daca am ponderea CA in anul curent <80%, pentru ca anul anterior ponderea a fost >80%, se aplica inca facilitati.
Este corect?

Multumesc pentru raspunsuri.

Irina
18 August 2022, 12:29
Sunteti sigur ca e vorba de constructii? Eu stiu ca e valabil ce ati spus doar pentru agricultura, ca de altfel nici duk integrator nu este modificat sa sustina cele spuse de dvs. 1114

ion
18 August 2022, 13:47
Eu asa inteleg. Este vorba de punctul 5 al art 60.
Agricultura e la punctul 7.

Irina
18 August 2022, 13:49
Imaginea e de la pct 5. Nu am pus de la pct 7. Din textul atasat de mine unde intelegeti ca nu ar fi valabila cifra de afaceri an anterior?

ion
18 August 2022, 14:08
Pai s-a scos orice referire la Cifra de afaceri an anterior:
Inainte:
"b) angajatorii realizează cifră de afaceri din activităţile menţionate la lit. a) şi alte activităţi specifice domeniului construcţii īn limita a cel puţin 80% din cifra de afaceri totală. Pentru societăţile comerciale nou-īnfiinţate, respectiv īnregistrate la registrul comerţului īncepānd cu luna ianuarie a anului 2019, cifra de afaceri se calculează cumulat de la īnceputul anului, inclusiv luna īn care se aplică scutirea, iar pentru societăţile comerciale existente la data de 1 ianuarie a fiecărui an se consideră ca bază de calcul cifra de afaceri realizată cumulat pe anul fiscal anterior. Pentru societăţile comerciale existente la data de 1 ianuarie al fiecărui an care au avut o cifră de afaceri din activităţile menţionate la lit. a) realizată cumulat pe anul fiscal anterior de peste 80% inclusiv, facilităţile fiscale se vor acorda pe toată durata anului īn curs, iar pentru societăţile comerciale existente la aceeaşi dată care nu realizează această limită minimă a cifrei de afaceri se va aplica principiul societăţilor comerciale nou-īnfiinţate. Această cifră de afaceri se realizează pe bază de contract sau comandă şi acoperă manoperă, materiale, utilaje, transport, echipamente, dotări, precum şi alte activităţi auxiliare necesare activităţilor menţionate la lit. a). Cifra de afaceri va cuprinde inclusiv producţia realizată şi nefacturată;"

Dupa:
"b) angajatorii realizează cifră de afaceri din activităţile prevăzute la lit. a) īn limita a cel puţin 80% din cifra de afaceri totală. Pentru angajatorii nou-īnfiinţaţi, respectiv īnregistraţi la registrul comerţului/īnregistraţi fiscal īn cursul anului, cifra de afaceri se calculează cumulat de la data īnregistrării, inclusiv luna īn care se aplică scutirea, iar pentru angajatorii existenţi la data de 1 ianuarie a fiecărui an, cifra de afaceri se calculează cumulat pentru perioada corespunzătoare din anul curent, inclusiv luna īn care se aplică scutirea. Această cifră de afaceri se realizează pe bază de contract sau comandă şi acoperă manoperă, materiale, utilaje, transport, echipamente, dotări, precum şi alte activităţi auxiliare necesare activităţilor prevăzute la lit. a). Cifra de afaceri va cuprinde inclusiv producţia realizată şi nefacturată"

Irina
18 August 2022, 14:47
Dupa cum vedeti nimic nu s-a schimbat in validarile anafului pentru constructii 1115
Cand vor fi schimbari la anaf, vom modifica si noi