PDA

View Full Version : Modificare curs schimb initial la o factura deja achitata sau incasata



xpt
19 May 2010, 10:40
Dupa cum stiti, incepind cu anul 2010 soldurile partenerilor in valuta se actualizeaza la finele fiecarei luni.
La incasarea sau plata in luna urmatoare a unui asemenea partener programul calculeaza diferenta intre valoarea la cursul actualizat si cursul la care se efectueaza plata sau incasarea.
Daca din anumite motive se modifica cursul de schimb utilizat la actualizare, Winmentor nu sesizeaza acest lucru , nu recalculeaza si nu atentioneaza asupra necorelarii. Acelasi lucru este valabil si pentru facturile in valuta inregistrate si achitate sau platite in cursul aceleiasi luni si la care se modifica ulterior cursul de schimb la la inregistrarea initiala.
Daca cineva s-a confruntat cu aceasta problema si a gasit rezolvarea rog sa raspunda. Sau poate dl. Admin pune problema pe listele de modificari la un update ulterior.

DragosE_WT
19 May 2010, 11:32
Am verificat si eu si asa este. Principial vorbind. Insa, nu acesta este modul de lucru normal cu partenerii in valuta. Exista in Mentor > Trezorerie > Regularizare valuta parteneri care face exact acest lucru (actualizeaza soldul si obligatiile de plata la noul curs valutar); in plus aceasta procedura are si niste mecanisme interne de control.

Tehnic vorbind, se intampla urmatoarele (se face cate o regularizare pe partener, pe cont, pe moneda):
- ia dintr-un tabel de solduri valoarea in valuta la acel partener;
- calculeaza echivalentul in lei in functie de noul curs introdus de dvs;
- valoarea in lei astfel rezultata se compara cu valoarea soldului in lei stocata in acelasi tabel de mai de sus, astfel rezultand notele contabile de diferente de curs;
- verifica ca aceste 2 solduri (in valuta si in lei) sunt egale cu inregistrarile care apar in scadentare (facturile neachitate etc);
- luna urmatoare, toate obligatiile nestinse ale acelui partener vor figura la cursul din regularizare.

Bun, am zis ca verifica soldurile cu detalierea lor din obligatii de plata/incasare. Ce se intampla daca gaseste diferente:
- daca soldul in valuta (din tabela de solduri) este diferit de suma valorilor din obligatii (evident, tot in valuta), apare mesajul "Sold valuta regularizat eronat" si diferenta;
- daca soldul in lei (din tabela de solduri) este diferit de echivalentul in lei din obligatii (valoare valuta x curs), apare mesajul "Sold lei regularizat eronat" si diferenta.

Cum pot aparea aceste diferente? Din pacate, sunt cam multe posibilitati de dereglare ale soldurilor, lucru care necesita o tratare cu foarte mare atentie a acestui aspect:
am apucat sa fac regularizarea (la un anumit sold, evident), si:
- am uitat sa introduc o factura; daca o bag, mi se denatureaza atat soldul in valuta, cat si echivalentul in lei; acest luru se poate intampla si datorita lucrului cu luni deschise anterioare si care, prin inchidere, sa-mi aduca actualizari ale soldului;
- identic daca o modific (ca valori) sau daca o sterg;
- am constatat ca am introdus cursul gresit pe o factura; il modific; mi se modifica echivalentul in lei;
Practic, orice tranzactie care afecteaza vreun sold (lei sau valuta) imi va provoca diferente.

Tot legat de acest aspect (si in concordanta cu problema pusa de dvs), daca incasati o factura in luna 2, iar apoi faceti regularizare in luna 1, nu va rezutla niciun mesaj de atentioare pe moment, insa soldul echivalent in lei va fi eronat, lucru care vi se va sesiza la urmatoarea regularizare.

Concluzie: cu acesti parteneri in valuta trebuie lucrat cat mai "liniar" posibil, cronologic vorbind. De fiecare data cand ma abat de la aceasta regula, risc sa denaturez ceva.

adi_ciobotaru
21 March 2011, 11:34
Ceea ce s-a mai imbunatatit intre timp, este faptul ca, la o factura in valuta achitata/incasata in cursul aceleiasi luni, daca modificam cursul suntem avertizati. In trecut, acest lucru genera necorelatii obligatii cu incasari/plati , fara sa fim atentionati...

Oricum, politica de lucru recomandată este ca NU orice operator care ?nregistrează aprovizionări să aibă voie sa le modifice după ce le-a salvat ?n trecut (acest lucru ne salvează şi de stocuri negative), ci numai master-ul, sau alt operator care cunoaşte bine consecinţele modificării tranzacţiilor deja ?nregistrate, şi le poate corecta (consecinţele).