PDA

View Full Version : Eroare E-factura - Upload XML



testing
05 July 2022, 07:14
La incercarea de a incarca xml primesc urmatoarea eroare in efactura:


REST request failed: Error sending data: (12175) A security error occurred

Versiune WinMent:22.071/1 BDE

alexadi
05 July 2022, 08:47
Vezi ca ai setat constanta pe TEST si nu pe PRODUCTIE, si cred ca de aici este eroarea. Schimba constanta pe modul de lucru PRODUCTIE, genereaza din nou xml si vezi daca mai aia acesta eroare.

Irina
05 July 2022, 09:05
Verificati sa nu aveti spatii in serial number de la token. Am intalnit des situatia si asta era eroarea specifica.

testing
05 July 2022, 11:52
Verificati sa nu aveti spatii in serial number de la token. Am intalnit des situatia si asta era eroarea specifica.


Vezi ca ai setat constanta pe TEST si nu pe PRODUCTIE, si cred ca de aici este eroarea. Schimba constanta pe modul de lucru PRODUCTIE, genereaza din nou xml si vezi daca mai aia acesta eroare.

Multumesc. Amandoua sfaturile au fost utile.

marian chicus
07 July 2022, 19:38
Buna ziua. Am incercat sa generez un XML pentru E-factura. La o verificare cu dukintegrator am urmatoarea eroare:

F: validari globale
eroare: Eroare fatala de parsare: 'org.xml.sax.SAXParseException; systemId:
file:///C:/Users/Marian/Desktop/F313.XML; lineNumber: 1; columnNumber: 37; A pseudo attribute name is expected.'

Aveti idee unde sa corectez?

Irina
08 July 2022, 09:13
Trebuie sa faceti setarile in asa fel incat sa se faca verificarea din program direct, nu sa incarcati dvs xml in duk integrator. Verificati documentatia si faceti setarile conform cu ea [http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/e-Factura/http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/e-Factura/

marian chicus
08 July 2022, 21:45
Cred ca eroarea nu are legatura cu verificarea din program. La salvarea efactura apare si mesajul urmator din poza atasata.1055

Irina
11 July 2022, 09:08
Sigur ati setat constanta cu director export pentru e factura? Pe folderul trecut in constante aveti drepturi de scriere?

iulia constantin
12 July 2022, 17:56
Buna ziua, am si eu o eroare la validarea de catre ANAF a e-facturii:
<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-CO-17]-VAT category tax amount (BT-117) = VAT category taxable amount (BT-116) x (VAT category rate (BT-119) / 100), rounded to two decimals."/>

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-O-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where the VAT category code (BT-118) is "Not subject to VAT" shall be 0 (zero)."/>
am verificat , am 2 zecimale la fiecare articol din factura , este ceva despre TVA dar nu ma prind,

alexadi
13 July 2022, 09:10
Am si eu acesta mica eroare si nu imi dau seama de la ce poate proveni, ca am mai trimis o factura si este ok, dar acesta factura imi da eroarea:
E: validari globale
SCHEMATRON
eroare: [BR-61]-If the Payment means type code (BT-81) means SEPA credit transfer, Local credit transfer or Non-SEPA international credit transfer, the Payment account identifier (BT-84) shall be present.
E: validari globale
SCHEMATRON
eroare: [BR-RO-100]-Daca Codul ţării Vânzătorului (BT-40) este "RO" si Subdiviziunea ţării Vânzătorului (BT-39) este "RO-B" (corespunzator Municipiului Bucuresti), atunci Localitatea Vânzătorului (BT-37) trebuie să fie codificată folosind lista de coduri SECTOR-RO.
#If the Seller's country Code (BT-40) is "RO" and the Seller's country subdivision (BT-39) is "RO-B" (corresponding to Bucharest Municipality), then the Seller city (BT-37) must be c ...

Multumesc anticipat pentru ajutor.

alexandraD
13 July 2022, 09:15
Buna ziua. Au schimbat cei de la ANAF ceva validari si probabil de asta.

alexandraD
13 July 2022, 09:20
Buna ziua. Aveti setat corespunzator procentul de TVA in constantele cu Cote TVA?

Irina
13 July 2022, 10:43
Buna ziua, am si eu o eroare la validarea de catre ANAF a e-facturii:
<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-CO-17]-VAT category tax amount (BT-117) = VAT category taxable amount (BT-116) x (VAT category rate (BT-119) / 100), rounded to two decimals."/>

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-O-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where the VAT category code (BT-118) is "Not subject to VAT" shall be 0 (zero)."/>
am verificat , am 2 zecimale la fiecare articol din factura , este ceva despre TVA dar nu ma prind,

Vom rezolva din program

admin
13 July 2022, 12:03
S-au schimbat parametrii de validare a sectoarelor Bucureştiului în DUK

Până ieri, pentru Bucureşti, judeţul era RO-B şi localitatea era validată de DUK cu una dintre valorile: "Sector 1", "Sector 2", "Sector 3", "Sector 4", "Sector 5" sau "Sector 6". Ieri, ANAF a introdus în SPV validare după valorile următoare: "SECTOR1", "SECTOR2", "SECTOR3", "SECTOR4", "SECTOR5", "SECTOR6". Astfel, facturile care erau bune alaltăieri, ieri nu mai erau în regulă.

Din păcate, pentru a putea urca facturile în SPV, sunt necesare executabile noi, la care lucrăm în momentul de faţă, pentru ca dumneavoastră să le aveţi cât mai repede posibil.

Vă asigurăm că le veţi primi în cel mai scurt timp cu putinţă!

Vă mulţumim pentru înţelegere!

alexadi
15 July 2022, 11:45
Unde gasesc si eu pt mentor ce anume sa aleg ca si coduri de corespondendenta ca sa nu mai am eroarea este setat Op si am eroarea: E: validari globale
SCHEMATRON
eroare: [BR-61]-If the Payment means type code (BT-81) means SEPA credit transfer, Local credit transfer or Non-SEPA international credit transfer, the Payment account identifier (BT-84) shall be present.

Ca vb aceea din lac in put, asa merge anaful, adica am scapat de sector si am dat de plata.

Irina
15 July 2022, 11:59
vrea ceva cont bancar, Bt_84 este iban, deci verificati sa aveti conturile IBAN completate

Irina
15 July 2022, 12:27
sau vrea tip plata 1070

alexadi
15 July 2022, 14:05
Multumesc mult pentru raspuns, nu stiu cum dar imi lipsea banca implicita, cu toate ca mai trimisisesem o alta factura si era ok.

sorina1407
19 July 2022, 18:54
Buna ziua. Am incercat sa generez un XML pentru E-factura. La o verificare cu dukintegrator am urmatoarea eroare:

F: validari globale
eroare: Eroare fatala de parsare: 'org.xml.sax.SAXParseException; systemId:
file:///C:/Users/Marian/Desktop/F313.XML; lineNumber: 1; columnNumber: 37; A pseudo attribute name is expected.'

Aveti idee unde sa corectez?

am aceiasi eroare cum ati corectat?

alexandraD
20 July 2022, 09:34
Buna ziua! Probabil nu aveti asociate simbolurile SAFT la unitatile de masura.

testing
26 July 2022, 14:28
Nu stiu cum as putea rezolva aceasta problema.
Am mai intalnit eroarea la valoarea tva dar acolo a fost mai usor de rezolvat.
Vers: 22.071/1 BDE si 22.071/4

alexandraD
26 July 2022, 14:52
o sa apara astazi pe ftp.winmentor.ro/Versiuni Kit_Test un executabil de Mentor care rezolva erorile legate de rotunjiri

ady77
29 July 2022, 10:49
La mine apar in continuare erori "E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-CO-17]-VAT category tax amount (BT-117) = VAT category taxable amount (BT-116) x (VAT category rate (BT-119) / 100), rounded to two decimals. E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-O-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where the VAT category code (BT-118) is "Not subject to VAT" shall be 0 (zero). "

Nu stiu cum poate fi rezolvata...

alexandraD
29 July 2022, 11:15
Buna ziua. Probabil lipseste RO de la CUI firma curentă(dacă este platitor de tva). Aveti aici http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/10_e-Factura/Erori%20posibile%20si%20cauze%20E-factura.pdf un document cu erori si posibile cauze.

testing
29 July 2022, 18:57
A fost rezolvata eroare in vers 22.071/6. Multumesc!


o sa apara astazi pe ftp.winmentor.ro/Versiuni Kit_Test un executabil de Mentor care rezolva erorile legate de rotunjiri


Nu stiu cum as putea rezolva aceasta problema.
Am mai intalnit eroarea la valoarea tva dar acolo a fost mai usor de rezolvat.
Vers: 22.071/1 BDE si 22.071/4

petrisor
08 August 2022, 16:37
Buna ziua. Am incercat sa generez un XML pentru E-factura. La o verificare cu dukintegrator am urmatoarea eroare:

F: validari globale
eroare: Eroare fatala de parsare: 'org.xml.sax.SAXParseException; systemId:
file:///C:/Users/Marian/Desktop/F313.XML; lineNumber: 1; columnNumber: 37; A pseudo attribute name is expected.'

Aveti idee unde sa corectez?


Cred ca eroarea nu are legatura cu verificarea din program. La salvarea efactura apare si mesajul urmator din poza atasata.1055

După ce ați coborât ultima variantă de ”Validatoare pentru sintaxa UBL (inclusiv CIUS) si CII” din link-ul următor https://mfinante.gov.ro/ro/web/efactura/informatii-tehnice, trebuie făcute setările în defaults.ini ca în imaginea atașată. 1109
Și eu am primit acel mesaj cu ”....mai caut?” iar după ce am făcut configurările, a validat-o din prima. Ultima variantă din acele validatoare apare cu denumirea duk_schematron. Dezarhivați fișierul duk_schematron undeva pe hard apoi îl copiați cu totul în folderul Winment. După care configurați defaults.ini

gabriel
10 August 2022, 09:58
Buna ziua
Ati reusit cu eroarea de la validare efactura ?

lineNumber: 1; columnNumber: 37; A pseudo attribute name is expected.'

Si eu am la fel si nu reusesc sa ii dau de capat. Am facut setarile conform pdf de pe site winmentor.

Melania8
27 January 2023, 11:19
Buna ziua,
REST request failed: Error sending data: (12175) A security error occurred
Am aceasta eroare, dar sunt pe productie, si dupa ce introduc parola sa trimit imi apare eroarea ?

alexandraD
27 January 2023, 11:29
Buna ziua!
1. Serial number din constanta "Serial Number al tokenului pentru conectare SPV" conține spații;
2. dacă se lucrează pe vechiul mod de autentificare, fără token ANAF, cheia de semnatură electronică nu se află în calculatorul de pe care se face trimiterea facturilor către ANAF.
3. Trebuie verificat dacă semnatura electronică este înrolată la ANAF pe un cod fiscal.
4. Se va rula executabilul de WinMENTOR cu drept de administrator (click dreapta pe executabil, “Compatibility” tab si pus bifa ✔ pe “Run this program as an administrator”.)

testing
27 January 2023, 12:14
Daca ati facut update la ultima versiune de program, trebuie actualizat si WMDecl.exe la ultima versiune.(http://download.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea_Curenta/WinMENTOR_KIT/Tools_si_alte_EXE_de_module/e-Factura/).

MoraruParaschiva
11 July 2023, 16:05
am aceiasi eroare cum ati corectat? Buna ziua Ati gasit solutia pentru remedierea erorii?

DragosE_WT
11 July 2023, 18:17
...
4. Se va rula executabilul de WinMENTOR cu drept de administrator (click dreapta pe executabil, “Compatibility” tab si pus bifa ✔ pe “Run this program as an administrator”.)

La mine s-a rezolvat undeva cu punctul 4; dar, oare ce drept nu este acordat de sistemul de operare? poate ma duc si modific punctual undeva in setarile de windows/IE si nu mai trebuie sa rulez ca admin.

DANA DINCA
23 July 2023, 20:52
Am si eu o eroare si imi bat capul de ore bune deci va rog frumos ajutor!
Cand dau generare XML primesc mesajul "validare online ; validare cu succes" dar cand incerc sa o transmit primesc mesajul :"EROARE DE VERSIUNE! Versiune asteptata 23.061".
Mentionez ca am ultima versiune instalata 23.061/6 si la declaratii la fel, ultima versiune. Oare ce poate fi?
Va multumesc anticipat

IulianC
24 July 2023, 09:14
Buna ziua, aveti nevoie si de ultima versiune pentru WMDecl.exe
http://download.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea_Curenta/WinMENTOR_KIT/Tools_si_alte_EXE_de_module/WMDecl/WMDecl/

alexadi
22 September 2023, 13:07
Am si eu urmataorea eroare Cand dau generare XML primesc mesajul "validare online ; validare cu succes" dar cand incerc sa o transmit primesc mesajul :"EROARE DE VERSIUNE! Versiune asteptata 23.091".
Mentionez ca am ultima versiune instalata 23.091/4, ma luat si ultimul WMDecl.exe din folder, cu toate ca il pusesem si din kit si aceeasi eroare, nu stiu ce sa-i fac, ce as mai putea verifica?

PS: Intreb pt ca am vazut ca la ultimul kit iar au fost probleme de comunicare ca mi-a cerut update la anafconector cu toate ca kitul il contine pe cel veci si eu unul nu am vazut nicaieri scris ca a aparut o noua versiune pentru el si care e ceruta de ultima versiune de 23.091 bine ca exista mesajul de avertizare ca am versiunea eronata si am stiut unde sa il caut, aici in cazul de fata la nu functioneaza cel din folder.

Lupean Florin
07 December 2023, 20:09
Buna ziua , cum se rezolva erorile:
E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-O-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where the VAT category code (BT-118) is Not subject to VAT shall be 0 (zero).
E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-RO-200]-Daca Adresa de livrare (BG-15) exista, trebuie furnizata Localitatea de livrare (BT-77). #If the Delivery to (BG-15) exists, the Deliver to city (BT-77) must exists.
E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-RO-210]-Daca Codul tarii de livrare (BT-80) este RO , atunci Subdiviziunea tarii de livrare (BT-79) trebuie sa fie codificata folosind lista de coduri ISO 3166-2:RO (ex. RO-B pentru Municipiul Bucuresti, RO-AB pentru judetul Alba...). #If Delivery country code (BT-80) is RO , then Delivery country subdivision (BT-79) must be coded using the ISO 3166-2: RO code list (ex. RO-B for Bucharest, RO-AB for Alba County...).

IulianC
08 December 2023, 10:04
Buna ziua, posibil sa aveti lipsa adresa sediu partener si verificati daca va lipseste RO de la CUI firma curenta (daca este platitor de tva).

petrisor
16 December 2023, 18:06
Buna seara. Mă ”distrez” puțin cu e-factura pe modul Testare și am următoarea eroare:1449 (lipsă RO de la CUI firmă). După ce introduc RO, apare a doua eroare: 1450. Dacă șterg RO, apare din nou prima eroare, reintroduc RO, apare a doua. Oare ce ar putea fi?

alexadi
18 December 2023, 10:15
Vezi ca la adresa firmei care emite efactura sa alegi localitatea din lista nu sa o treci tu manual, la fel la toti partenerii sa ai adresa trecuta.

petrisor
18 December 2023, 13:10
Multumesc de răspuns. Adresele sunt ok. Din păcate, aceleași mesaje.

Irina
18 December 2023, 13:24
Verificati tva-ul, procentul de pe articol sa acelasi ca suma calculata pt tva, nu folositi prea multe zecimale (eventual schimbati constanta cu tva republica moldova daca va face tva cu 4 zecimale). Verificati de asemeni sa aveti si ultima versiune de wmdecl, pentru ca noi umblam constant la zecimale.

petrisor
18 December 2023, 19:03
Multumesc! M-am concentrat puțin pe tva și după multe teste am rezolvat parțial problema în sensul că:

1. dacă pun cota de 9% la tva în configurare articol, atunci factura e validată cu succes indiferent de valoare și număr de zecimale.
2. dacă pun cota de 0% (cu deducere sau fără) e validată cu succes indiferent de valoare și număr de zecimale.
3. dacă pun cota de 5% atunci până la valoarea maximă de 24,94 fără tva pe factură, e validată cu succes indiferent de numărul de zecimale. Dacă pun valoarea fără tva de la 24,95 în sus atunci dă eroarea asta1454.
4. dacă pun cota de 19%, atunci dă eroare indiferent de valoare și număr de zecimale.

Problema e că se lucrează cu cota de tva 19%. Constanta cu tva republica moldova fie că e DA sau NU, mesajele sunt la fel. Am pus și ultima versiune de wmdecl.

Încă o mențiune care nu știu dacă are vreo relevanță: testele le fac pe o bază de date (salvare de lună) care a folosit până acum o versiune veche (831.26 din 2017) doar pentru emiterea facturilor. Acum am pus versiunea 23.121/1 direct peste acea versiune veche. Am dat service avarie și tot ce trebuie.

IulianC
19 December 2023, 09:40
Buna ziua, Constanta TVA cu zecimale Republica Moldofa sa fie pe NU.
Daca nu va lipseste RO de la CUI firma curenta poate va ajuta aceste constante.
1455

petrisor
19 December 2023, 12:22
Bingo. Asta era. Nu erau completate constantele de la pozitia 3.06, 3.07 și 3.08. Acum funcționează perfect cu orice cotă de tva.

Mulțumesc foarte mult!